Komorowski z wizytą w krajach arabskich

Komorowski z wizytą w krajach arabskich
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / psd

Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką rozpoczął w sobotę oficjalną wizytę w Arabii Saudyjskiej, Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Komorowski będzie namawiać arabskich biznesmenów do inwestycji w Polsce oraz promować naszą gospodarkę.

Prezydent w trakcie wizyty w tych krajach spotka się z najważniejszymi przedstawicielami władz oraz biznesu; weźmie też udział w forach gospodarczych w każdym z odwiedzanych państw.

Kancelaria Prezydenta podkreśla, że wizyta Komorowskiego w państwach arabskich ma na celu wzmocnienie kontaktów gospodarczych; nasza strona jest zainteresowana m.in. zwiększeniem zaangażowania inwestycyjnego tych państw w Polsce oraz intensyfikacją współpracy handlowej.

Komorowski w Arabii Saudyjskiej - gdzie rozpoczął wizytę - będzie w niedzielę rozmawiał z następcą tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej Salmanem ibn Abd al-Azizem as-Saudem; weźmie też udział w forum gospodarczym. W trakcie wizyty ma zostać podpisana umowa o współpracy dwustronnej w zakresie obronności.

W Katarze (poniedziałek, wtorek) prezydent ma zaplanowane rozmowy m.in. z emirem państwa Kataru szejkiem Tamimem ibn Hamadem as-Sanim, a także udział w forum gospodarczym. Zostanie podpisany list intencyjny resortów spraw wewnętrznych o współpracy w zakresie szkoleń służb porządku publicznego oraz memorandum o porozumieniu komitetów olimpijskich.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich (środa, czwartek) prezydent odwiedzi dwa emiraty - Dubaj i Abu Zabi.

Obok udziału w forum gospodarczym, Komorowski ma zaplanowane rozmowy m.in. z następcą tronu Abu Zabi szejkiem Mohammedem ibn Zajedem an-Nahajanem, ministrem gospodarki ZEA sułtanem ibn Saidem Al-Mansurim, prezesem Dubajskiej Izby Handlu i Przemysłu Abdullahem Rahmanem Saifem al-Gurairem oraz wiceprezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, premierem, ministrem obrony, władcą Emiratu Dubaju szejkiem Muhammadem ibn Raszidem al-Maktumem.

W ZEA zostaną podpisane dokumenty: w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, memorandum o porozumieniu w dziedzinie sportu oraz list intencyjny o współpracy w dziedzinie szkoleń służb granicznych.

W każdym z odwiedzanych krajów prezydent spotyka się też z Polakami pracującymi w regionie oraz przedstawicielami polskiego biznesu.

"Wizyta prezydenta ma na celu wzmocnienie pozycji Polski jako czołowego partnera tych państw wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej i nakreślenie perspektyw współpracy dwustronnej" - powiedział PAP minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski.

Jak ocenił, trzy kraje arabskie, które odwiedzi prezydent, mają ugruntowaną pozycję międzynarodową; Arabia Saudyjska jest członkiem G-20, ZEA - regionalnym centrum finansowym i handlowym, a Katar - krajem o najwyższym PKB na świecie na głowę mieszkańca, a dzięki telewizji Al-Dżazira - jednym z głównych ośrodków opiniotwórczych w świecie arabskim.

Pozycję tych krajów w świecie - jak zauważa Kancelaria Prezydenta - potwierdzają też decyzje o przyznaniu Katarowi organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku, czy przyznanie Dubajowi organizacji EXPO w 2020 roku.

Komorowskiemu towarzyszy delegacja rządowa, a w forach gospodarczych wezmą udział przedstawiciele ok. 50 firm m.in. z sektorów: obronnego, budowlanego, chemicznego, metalurgicznego, transportowego, spożywczego, informatycznego, medycznego, firm związanych z produkcją energii odnawialnej oraz przedstawicieli firm produkujących produkty luksusowe (m.in. jachty, kosmetyki).

Polska ma obecnie dodatni bilans w handlu z Arabią Saudyjską, Katarem i ZEA. Nasza wymiana handlowa z krajami arabskimi rośnie w ostatnich latach - w 2012 roku w porównaniu do 2011 r. dynamika eksportu do ZEA wzrosła z 342 mln dol. do 440 mln dol., a obroty wzrosły z 458 mln dol. do 542 mln dol. Analogicznie dynamika eksportu do Arabii Saudyjskiej wzrosła z 276 mln dol. do 349 mln dol., a obroty wzrosły z 538 mln dol. do 622 mln dol.

Poziom wymiany handlowej rośnie również z Katarem - z 26,5 mln dol. w 2011 do 43,8 mln dol w 2012 roku. Eksport wzrósł z 21,2 mln dol. w 2011 roku do 32,8 mln dol. w roku 2012.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Komorowski z wizytą w krajach arabskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.