Korea Płn. grozi wyprzedzającym atakiem

Korea Płn. grozi wyprzedzającym atakiem
Ćwiczenia armii Korei Północnej (fot. PAP/EPA)
7 lat temu
PAP / drr

Korea Północna zagroziła w czwartek, że skorzysta z prawa do przeprowadzenia wyprzedzającego ataku jądrowego przeciwko Stanom Zjednoczonym - podała północnokoreańska agencja KCNA, powołując się na MSZ.

Phenian nasila swą retorykę tuż przed głosowaniem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad ewentualnym nałożeniem na Korę Płn. nowego, już czwartego, pakietu sankcji za przeprowadzenie w lutym trzeciej próby nuklearnej.

- Od kiedy Stany Zjednoczone chcą wzniecić wojnę nuklearną, będziemy korzystać z prawa do (przeprowadzenia) wyprzedzającego ataku nuklearnego przeciwko siedzibie agresora w celu ochrony naszego nadrzędnego interesu - poinformował rzecznik północnokoreańskiego MSZ.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że Phenian nie ma zdolności przeprowadzenia takiego ataku.

Władze Korei Północnej oskarżyły Waszyngton o wykorzystanie manewrów wojskowych w Korei Południowej jako pretekstu do nuklearnego i konwencjonalnego ataku na (Koreę Płn.). Phenian zagroził też, że przeprowadzi więcej prób jądrowych w odpowiedzi na sankcje, których domagają się USA.

Na początku tygodnia dyplomaci ONZ poinformowali, że Stany Zjednoczone i Chiny osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie rezolucji ONZ, mającej nałożyć nowe sankcje na Koreę Płn. za jej trzecią próbę nuklearną. Wyrazili nadzieję, że do końca tygodnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjmie projekt nowej rezolucji w sprawie Korei Płn.

Ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin poinformował, że Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie głosować nad projektem rezolucji w sprawie sankcji jeszcze w czwartek. Rosja przewodniczy w marcu posiedzeniom RB ONZ.

Korea Płn., która regularnie grozi wojną Korei Płd. i Stanom Zjednoczonym, w lutym przeprowadziła swoją trzecią próbę nuklearną. Była ona silniejsza od poprzednich, przeprowadzonych w latach 2006 i 2009.

W środę Korea Płd. przestrzegła swego północnego sąsiada przed wojskowymi prowokacjami, które mogą spotkać się ze zdecydowaną odpowiedzią. Dzień wcześniej Phenian zagroził unieważnieniem porozumienia rozejmowego, które zakończyło wojnę koreańską z lat 1950-1953, jeśli Seul i Waszyngton będą nadal organizować doroczne dwumiesięczne ćwiczenia wojskowe.

Według południowokoreańskiej agencji Yonhap, powołującej się na źródło w rządzie Seulu, w przyszłym tygodniu Korea Północna planuje przeprowadzić ćwiczenia wojskowe na dużą skalę. Według innego południowokoreańskiego źródła Phenian zintensyfikował ćwiczenia z udziałem okrętów podwodnych u wschodnich i zachodnich wybrzeży kraju, jak również zimowe ćwiczenia z użyciem artylerii.

Formalnie oba państwa koreańskie są wciąż w stanie wojny, ponieważ działania wojenne z lat 50. XX wieku zakończyły się jedynie rozejmem, po którym nigdy nie podpisano układu pokojowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Korea Płn. grozi wyprzedzającym atakiem
Komentarze (2)
L
l
7 marca 2013, 22:42
@fERDEK Oni myślą, że wszędzie na świecie jest gorzej, niż u nich.
F
fERDEK
7 marca 2013, 21:02
ja radziłbym żołnierzom Korei Północnej upozorować atak, a następnie poddać się amerykanom i to by była największa korzyść dla tego biednego kraju.

Skomentuj artykuł

Korea Płn. grozi wyprzedzającym atakiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.