Kreml: Putin nie planuje przyjazdu do Polski na rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Kreml: Putin nie planuje przyjazdu do Polski na rocznicę wyzwolenia Auschwitz
(fot. depositphotos.com)
PAP / pp

Prezydent Rosji Władimir Putin nie planuje obecnie przyjazdu do Polski na obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - poinformował w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

"Takich planów nie ma. Jest to wspaniała data, Putin tam był, zawsze o tej dacie pamiętamy, również pamiętamy o roli Armii Czerwonej, ale takiego wydarzenia obecnie nie ma w grafiku Putina" - powiedział rzecznik Kremla.

Agencja RIA Nowosti, cytując tę wypowiedź, zaznacza, iż Putin "na razie" nie planuje obecności na obchodach w Polsce.

We wrześniu br. Putin mówił, że w styczniu 2020 roku odwiedzi Izrael, by wziąć udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i w odsłonięciu pomnika ofiar blokady Leningradu. Rosyjski prezydent nie podał dokładnej daty wizyty w Izraelu.

DEON.PL POLECA

W obchodach w Polsce 27 stycznia 2020 r. wezmą udział m.in. prezydenci: Finlandii – Sauli Niinistoe, Izraela – Reuven Rivlin, Malty – George William Vella, Niemiec – Frank-Walter Steinmeier. Udział w obchodach rocznicowych potwierdził już król Hiszpanii Filip VI Burbon. 27 stycznia w ceremonii uczestniczyła będzie para królewska z Holandii - król Wilhelm-Aleksander i królowa Maksyma, a także premier tego kraju Mark Rutte. Szwecję reprezentowali będą następczyni tronu księżniczka Wiktoria, premier Stefan Loefven i przewodniczący parlamentu Andreas Norlen.

Na czele greckiej delegacji stanie premier Kyriakos Mitsotakis, a estońskiej - minister ds. populacji Riina Solman. Łącznie oczekiwanych jest kilkadziesiąt delegacji państwowych, a także przedstawiciele instytucji międzynarodowych.

Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz przypada 27 stycznia - w dniu, gdy w 1945 roku obóz wyzwolili żołnierze Armii Czerwonej. Dzień ten obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Kreml: Putin nie planuje przyjazdu do Polski na rocznicę wyzwolenia Auschwitz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.