Królowa przedstawiła radykalny program rządu

Królowa przedstawiła radykalny program rządu
Królowa udała się do parlamentu brytyjskiego w karocy z 1911 roku. (fot. EPA/FACUNDO ARRIZABALGA)
PAP / mik

Konserwatywno-liberalna koalicja ogłosiła plany legislacyjne przewidujące reformę parlamentu, referendum w sprawie nowej ordynacji wyborczej i uchylenie "autorytarnego" ustawodawstwa Partii Pracy. Tradycyjnie plany przedstawiła w mowie tronowej Elżbieta II.

Priorytetem rządu jest "zmniejszenie deficytu, wprowadzenie gospodarki na ścieżkę wzrostu, przyspieszenie tempa redukcji strukturalnego deficytu". Jest to zapowiedź dalszej redukcji wydatków i wprowadzenia wyższych podatków.

Program ustawodawczy nawiązuje do "wolności, sprawiedliwości i odpowiedzialności" z kampanii wyborczej Partii Konserwatywnej i Liberalnych Demokratów, które utworzyły pierwszy koalicyjny rząd w Wielkiej Brytanii od ponad 50 lat.

Są w nim bliskie liberałom wątki praw i swobód obywatelskich, reformy parlamentu, a także akcentowane przez konserwatystów "odchudzenie" państwa, reforma służb publicznych, pobudzenie indywidualnego i społecznego poczucia odpowiedzialności.

Szkoły uzyskają większe możliwości dyscyplinowania uczniów. Dzięki nowym zasadom finansowania oświaty dzieci z biednych rodzin będą mogły pójść do szkoły, która ma lepszą renomę, stawia im wyższe wymagania i tym samym umożliwia zrealizowanie ich potencjału. Powstaną "wolne szkoły" na wzór szwedzki.

Jedna z ustaw przewiduje utworzenie biura do spraw odpowiedzialnej polityki budżetowej (OBR - Office for Business Responsibility), które wyręczy ministerstwo finansów w publikowaniu prognoz i będzie dbało o to, by rząd wywiązywał się ze swych finansowych planów.

Wszechobecne w miejscach publicznych kamery uliczne i największa w świecie baza danych DNA zostaną poddane regulacji. Zmniejszy się świadczenia socjalne dla osób odmawiających podjęcia pracy.

Bank Anglii uzyska nadrzędną rolę w regulacji rynku finansowego, a nie będzie, tak jak obecnie, tylko jednym z trzech elementów nadzoru - obok ministerstwa finansów i Zarządu Usług Finansowych (FSA). Rząd będzie zabiegał o efektywne wykorzystanie energii i przestawianie się firm na jej źródła odnawialne.

Było to 59. z rzędu oficjalne otwarcie sesji parlamentu przez Elżbietę II. David Cameron to 12. polityk, który piastuje urząd premiera za jej panowania.

Królowa przyjechała do parlamentu karocą z 1911 roku i zasiadła na tronie pod imponującym baldachimem w Izbie Lordów. Z okazji wizyty królowej w parlamencie wywieszono jej flagę, spuszczając niżej flagę państwową.

Policja przeprowadziła kontrolę na trawniku przed parlamentem, gdzie koczują przeciwnicy wojny, anarchiści, bezdomni i przeciwnicy globalnego ocieplenia. Aresztowano dwie osoby, w tym Briana Haw, który przeciwko wojnie z Irakiem protestuje od kilku lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Królowa przedstawiła radykalny program rządu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.