Kurdowie wspierani przez USA ostrzelali z moździerzy żołnierzy Asada, sojuszników Rosji

Kurdowie wspierani przez USA ostrzelali z moździerzy żołnierzy Asada, sojuszników Rosji
(fot. fpolat69 / Shutterstock.com)
4 lata temu
PAP / kw

Syryjscy żołnierze zostali ostrzelani z terenów kontrolowanych przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) wspierane przez USA - poinformował w czwartek rzecznik ministerstwa obrony Rosji gen. Igor Konaszenkow.

Według rzecznika, którego cytuje agencja TASS, syryjscy żołnierze zostali dwukrotnie zaatakowani moździerzami i rakietami z terytorium, na którym "stacjonują SDF oraz amerykańskie jednostki specjalne".

Rosyjski generał oświadczył, iż Moskwa ostrzegła stronę amerykańską, że "wszelkie próby ostrzału z terenów, gdzie stacjonują bojownicy SDF, będą twardo zwalczane". Przyznał, że rosyjskie jednostki specjalne oraz syryjskie wojska współpracują, by zwalczyć dżihadystów na wschód od miasta Dajr az-Zaur.

Powołując się na rosyjskie źródła wywiadowcze Konaszenkow oznajmił, że koalicja do walki z IS pod przywództwem USA wstrzymała operację wyzwalania Ar-Rakki z rąk dżihadystów, a wielu bojowników SDF zostało przerzucanych stamtąd do prowincji Dajr az-Zaur.

Kontynuację ofensywy SDF w Ar-Rakce potwierdziło Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, które poinformowało w środę, że sojusz kurdyjsko-arabski kontroluje już 90 proc. terytorium miasta. SDF w oświadczeniu oznajmiło z kolei, że operacja wyzwolenia byłej stolicy samozwańczego kalifatu "zbliża się ku końcowi".

Międzynarodowa antydżihadystyczna koalicja pod dowództwem USA poinformowała w środę, że kontynuuje naloty na pozycje dżihadystów w Ar-Rakce.

Wojska prezydenta Syrii Baszara el-Asada z południa i wschodu, a wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) - z północy, prowadzą dwie osobne ofensywy przeciwko bojownikom IS, kontrolującym większość bogatej w ropę naftową południowej części syryjskiej doliny Eufratu. Damaszek chce doprowadzić do otwarcia korytarza lądowego łączącego Syrię i Liban z Iranem, do czego nie chce dopuścić SDF.

W sobotę Pentagon potwierdził atak rosyjskiego lotnictwa na pozycje SDF na wschód od Eufratu. Moskwa dementuje te doniesienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kurdowie wspierani przez USA ostrzelali z moździerzy żołnierzy Asada, sojuszników Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.