Lawina na Mount Everest. Zginęło 12 osób

Lawina na Mount Everest. Zginęło 12 osób
(fot. Papa Lima Whiskey 2 / (CC BY-SA 2.0) / Wikimedia Commons)
AP, AFP / PAP / slo

Dwanaście osób zginęło wskutek zejścia lawiny w piątek rano na Mount Evereście. Trzech osób wciąż nie odnaleziono. Wszystkimi ofiarami tragedii są nepalscy przewodnicy, Szerpowie. Jest to najtragiczniejszy bilans ofiar na najwyższym szczycie świata w historii.

Ekipy ratunkowe wyciągnęły spod śniegu i lodu 12 ciał i poszukuje pozostałych trzech - poinformował przedstawiciel nepalskiego ministerstwa turystyki Krishna Lamsal. Dwóch Szerpów jest rannych i zostało przetransportowanych śmigłowcami do stolicy Nepalu, Katmandu.

Kilkunastoosobowa ekipa Szerpów wyszła w piątek rano w góry sprawdzić poręczówki dla wspinaczy na trasie prowadzącej na najwyższy szczyt świata (8 850 m).

Lawina zeszła tuż poniżej obozu 2, który znajduje się na wysokości 6 400 m - pisze agencja Associated Press. AFP precyzuje, że lawina zeszła na wys. 5 800 m w rejonie zwanym "polem kukurydzianym", które prowadzi do lodowca Khumbu.

Od czasu zdobycia Mount Everestu w 1953 r. przez Edmunda Hillary'ego i Szerpę Tenzinga Norgaya na wierzchołek dotarły ponad cztery tysiące osób. Podczas próby wejścia zginęło ponad 300 osób. Najtragiczniejszym dniem był 10 maja 1996 r., kiedy zginęło osiem osób; wspinaczy, którzy rozpoczęli szturmowanie szczytu o późniejszej porze, zaskoczyła wówczas śnieżyca i zgubili drogę. Sześciu nepalskich przewodników zginęło w lawinie w 1970 r

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lawina na Mount Everest. Zginęło 12 osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.