Ławrow: Rosja będzie wspierać prezydenta Wenezueli Maduro

Ławrow: Rosja będzie wspierać prezydenta Wenezueli Maduro
(fot. PAP/EPA/MIRAFLORES PRESS / HANDOUT)
PAP / kk

Rosja podejmie wszelkie niezbędne działania, by wesprzeć administrację prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro - oświadczył we wtorek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Natomiast Kreml zapowiedział ochronę interesów Rosji w Wenezueli.

Ławrow oznajmił, że sankcje nałożone przez USA na wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA są nielegalne i dodał, że restrykcje te są równoznaczne z próbą skonfiskowania przez Stany Zjednoczone państwowych aktywów Wenezueli.

DEON.PL POLECA

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow również oświadczył we wtorek, że amerykańskie sankcje są równoznaczne z próbą nielegalnej, otwartej ingerencji w sprawy wewnętrzne Wenezueli. Powiedział, że Moskwa analizuje implikacje tych sankcji dla Rosji i zamierza wykorzystać wszelkie mechanizmy prawne w jej dyspozycji do ochrony swoich interesów w Wenezueli.

Waszyngton poinformował w poniedziałek o nałożeniu sankcji na PDVSA - największe przedsiębiorstwo w Wenezueli i największe źródło dochodów w tym kraju. AP poinformowała, że administracja USA zapowiada zablokowanie aktywów PDVSA wartych 7 mld dolarów.

PDVSA jest także właścicielem amerykańskiej rafinerii Citgo Petroleum, która będzie mogła dalej prowadzić działalność w Wenezueli, jednak pod warunkiem, że jej przychody będą trafiały na zablokowane konto PDVSA.

"Kontynuujemy ujawnianie korupcji (prezydenta Wenezueli Nicolasa) Maduro i jego popleczników; dzisiejsze działanie zapewnia, że nie będą już oni mogli dłużej grabić zasobów narodu wenezuelskiego" - oświadczył doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, ogłaszając te sankcje.

Biały Dom zaapelował w poniedziałek do wenezuelskiej armii, by ta zaakceptowała "pokojowy" i "demokratyczny" transfer władzy, tzn. jej przejęcie przez Juana Guaido, uznanego przez Stany Zjednoczone za tymczasowego prezydenta tego kraju.

Guaido, przewodniczący kontrolowanego przez opozycję parlamentu, 23 stycznia ogłosił się tymczasowym prezydentem państwa, zarzucając Maduro, że jego rządy są nielegalne.

Rosja zareagowała oświadczeniem, że uznaje Maduro za prawowitego prezydenta Wenezueli, a jego rząd za legalny.

Bolton, zapytany w poniedziałek o ewentualną amerykańską interwencję wojskową w Wenezueli, potwierdził, tak jak to niedawno zrobił amerykański prezydent Donald Trump, że "wszystkie opcje" są rozważane.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ławrow: Rosja będzie wspierać prezydenta Wenezueli Maduro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.