Wenezuela: Maduro prosi o interwencję papieża, Kościół odpowiada

Wenezuela: Maduro prosi o interwencję papieża, Kościół odpowiada
(fot. EPA/PRENSA MIRAFLORES, Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
1 rok temu
KAI / pch

Wenezuelczycy pragną zmiany politycznego i demokratycznego kursu kraju. Chcą lepszej przyszłości, w której życie nie jest stale zagrożone oraz istnieją możliwości rozwoju. Pragną pokoju oraz pojednania. Te słowa znajdujemy we wczorajszym oświadczeniu wenezuelskiego Kościoła (episkopatu, konferencji zgromadzeń zakonnych oraz krajowej rady świeckich) na temat aktualnej sytuacji w kraju.

Prezydent Nicolàs Maduro w wywiadzie udzielonym stacji Sky TG24 ujawnił, że skierował specjalny list do Papieża, w którym nazywa siebie "sługą Chrystusa". Twierdzi w nim, że poprosił Franciszka o pomoc w odbudowie dialogu oraz porozumienia w Wenezueli. Istnienie takiego listu potwierdził watykański Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin.
Prośby skierowane do Franciszka ze strony dyktatora nie są w żadnym stopniu wiarygodne. To nie pierwszy raz, kiedy Maduro zwraca się do Papieża w ten sposób. Czyni to już po raz czwarty w podobnych słowach oraz tonie w ciągu ostatnich pięciu lat. Zawsze określa siebie jako niewinna ofiara, prześladowana przez Waszyngton. Daje przy tym wyraz absolutnego braku samokrytycyzmu, próbując dzielić miejscowy episkopat i Stolicę Apostolską.
We wczorajszym komunikacie biskupów czytamy, że sytuacja w Wenezueli jest dramatyczna. Doświadcza on bolesnej niesprawiedliwości i cierpienia z powodu braku tego, co jest konieczne do godnego życia. Doprowadziło to próby pokojowych przemian, zmierzających do wolnych i legalnych wyborów w celu przywrócenia rządów prawa, odbudowy tkanki społecznej, rozwoju ekonomicznego, przywrócenia moralności publicznej oraz ponownego zjednoczenia wszystkich Wenezuelczyków.
Biskupi podkreślają, że w sposób pokojowy przy użyciu narzędzi przewidzianych przez konstytucję należy podjąć proces prowadzący do nowych wyborów w kraju. Nie do przyjęcia są represje z powodów politycznych, łamanie praw człowieka oraz arbitralne i selektywne zatrzymania. Nie wolno ludziom zabraniać pokojowych protestów. Prokuratura oraz biuro rzecznika praw obywatelskich powinny służyć ludziom oraz położyć kres wszelkim nadużyciom władzy, a przede wszystkim przetrzymywaniu nieletnich. Biskupi doceniają i dziękują wszystkim działaczom, którzy bronią praw człowieka w czasach kryzysu i napięć w kraju. Zachęcają do dalszej opieki nad ofiarami, które cierpią z powodu niesprawiedliwości. Kościół działając zgodnie z zasadami niezależności, bezstronności oraz człowieczeństwa, prosi o przyznanie niezbędnych zezwoleń na udzielenie pomocy humanitarnej jako środka łagodzącego obecną sytuację kryzysową.
Biskupi zachęcają wszystkich Wenezuelczyków, aby zaangażowali swoje siły w odbudowę demokracji oraz całego kraju w duchu jedności, solidarności oraz etycznej odpowiedzialności, unikając rozlewu krwi. Zachęcają do modlitwy, szczególnie w najbliższą niedzielę, prosząc o udzielenie daru pokoju, poszanowania i solidarności.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney
19,19 zł
34,90 zł

Papież Franciszek. Lider, który przewodzi 1,2 miliarda ludzi na świecie. Zdobył światowe uznanie dzięki rewolucyjnemu podejściu do przywództwa. Cieszy się niegasnącą popularnością i codziennie zmienia naszą rzeczywistość.

Na czym polega efekt Franciszka?

Jeżeli chcesz, aby...

Skomentuj artykuł

Wenezuela: Maduro prosi o interwencję papieża, Kościół odpowiada
Komentarze (1)
6 lutego 2019, 08:44
no i dobrze, papież o poglądach lewicowych może w praktyce zobaczyć do czego prowadzą tego typu poglądy, wprowadzanie "sprawiedliwości społecznej i równości na siłę" to typowy postulat lewicy - raka ludzkości.

Skomentuj artykuł

Wenezuela: Maduro prosi o interwencję papieża, Kościół odpowiada
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.