Litwa: zatrzymano Irakijczyków

Litwa: zatrzymano Irakijczyków
( fot. PAP/EPA/BARBARA GINDL )
PAP / jm

W ciągu niespełna dwóch tygodni na Litwie zatrzymano kilkudziesięciu Irakijczyków, którzy z Polski chcieli przedostać się do Skandynawii, najpewniej do Finlandii - poinformowały w środę litewskie władze, wskazując że jest to nowy szlak nielegalnych imigrantów.

- Nigdy wcześniej tego nie widzieliśmy. Wydaje się, że jest to zupełnie nowy kierunek nielegalnej imigracji przez Litwę - powiedział AFP rzecznik straży granicznej Giedrius Misutis.

- Litwa jest dla nich tylko krajem tranzytowym, a celem wydaje się Finlandia - dodał, wskazując że podejrzani przemytnicy ludzi mieli fińskie i szwedzkie dokumenty.

Litewska straż graniczna zatrzymała w środę rano dziesięciu Irakijczyków, podróżujących w dwóch samochodach na szwedzkich numerach rejestracyjnych, gdy wjechali z Polski na Litwę.

To już czwarty raz w ciągu bez mała dwóch tygodni, kiedy litewskie służby graniczne zatrzymały irackich imigrantów przybywających z Polski - poinformował Misutis.

Litwa wyraziła zgodę na przyjęcie 1 105 uchodźców, czyli liczby wskazanej przez Komisję Europejską, ale zamierza odrzucić proponowany przez KE stały system relokacji uchodźców w UE - taką decyzję podjęła w piątek parlamentarna komisja ds. europejskich.

Jak na razie kraje UE nie podjęły decyzji w sprawie programu relokacji 120 tysięcy uchodźców. Poniedziałkowe spotkanie ministrów spraw wewnętrznych nie przyniosło rozstrzygnięcia.

Proponowanych zasad relokacji nie poparły kraje Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska, które uważają, że podział uchodźców musi być oparty na zasadzie dobrowolności. 22 września odbędzie się kolejne spotkanie szefów MSW w tej sprawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Litwa: zatrzymano Irakijczyków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.