Łukaszenka: trzeba skończyć tę krwawą wojnę

Łukaszenka: trzeba skończyć tę krwawą wojnę
(fot. EPA/STRINGER)
5 lat temu
Małgorzata Wyrzykowska / PAP / slo

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wyraził w sobotę przekonanie, że należy jak najszybciej zlikwidować "pęknięcie słowiańskiej jedności" i zatrzymać bratobójczą wojnę na Ukrainie. Mówił o tym na obchodach Nocy Kupały w Aleksandrii na wschodzie Białorusi.

- Kto by mógł pomyśleć, że tuż obok, na białoruskim progu, może rozpętać się prawdziwa wojna. Bądźmy szczerzy, na słowiańskiej jedności pojawiło się bardzo poważne pęknięcie. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby jak najszybciej uregulować sytuację w naszej (...) bratniej Ukrainie - oświadczył prezydent.

Według Łukaszenki zawsze znajdą się tacy, którzy będą chcieli słowiańskim narodom "pomagać" i "podrzucać różne możliwości walki między sobą". - Niestety nie mogę powiedzieć, że nie wolno nam do tego dopuścić, bo już do tego dopuściliśmy i to trwa. (...) Teraz należy podjąć wszelkie możliwe wysiłki, żeby powstrzymać bratobójczą i krwawą wojnę u naszej południowej sąsiadki Ukrainy - zaznaczył.

Łukaszenka poradził też wszystkim Białorusinom, żeby nie szukali kwiatu paproci, tylko budowali swoje szczęście własnymi rękami. - Będziemy uczciwie pracować, kochać i upiększać swoją ziemię, cenić i strzec bliskich i wychowywać dzieci, to znaczy będziemy lepiej żyć - oznajmił.

Deklaracje Łukaszenki odnośnie Ukrainy różnią się w tonie od rosyjskich. Gratulując Petrowi Poroszence zwycięstwa w majowych wyborach prezydenckich, Łukaszenka zapewnił, że "Białoruś zawsze była i pozostanie dla Ukrainy niezawodnym sąsiadem". Podkreślił też, że na Białorusi nie będą rozmieszczane żadne siły wojskowe, które byłyby wymierzone przeciwko Ukrainie. Wypowiadał się również przeciwko rosyjskiemu planowi federalizacji Ukrainy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łukaszenka: trzeba skończyć tę krwawą wojnę
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Łukaszenka: trzeba skończyć tę krwawą wojnę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.