Lwów: pochowano szczątki ponad 500 ofiar NKWD

Lwów: pochowano szczątki ponad 500 ofiar NKWD
(fot. shutterstock.com)
Jarosław Junko / PAP / pk

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie uroczyście pochowano w środę szczątki 511 osób, ekshumowanych na terenie aresztu śledczego nr 52 i na tajnym cmentarzysku sowieckiego NKWD - poinformowały lokalne media.

Nie wiadomo, kim byli ludzie, których szczątki odnaleziono. Ich dane personalne są nieznane. Wiadomo jedynie, że byli to więźniowie aresztu, którzy zmarli w latach 1944-55, gdy znajdował się tu punkt przerzutowy dla skazanych, oczekujących na transport od obozów Gułagu.

- Nie wiemy tak naprawdę, czy ludzie ci byli Ukraińcami, Polakami, czy byli to prawosławni, czy katolicy. Musimy dziś jednak uszanować ich pamięć i godnie pożegnać dusze niewinnie zabitych - mówił w trakcie uroczystości szef lwowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniutka.

Ekshumowane szczątki umieszczono w 100 trumnach i pochowano na polu zasłużonych Cmentarza Łyczakowskiego.

Podczas wykopów na terenie aresztu odnaleziono szkielety wielu kobiet i pochowanych wraz z nimi 67 dzieci. Szczątki znajdowały się w drewnianych skrzyniach, w których często umieszczano po kilku zmarłych. Przy szkieletach znajdowano metalowe żetony z numerami uwięzionych i ampułki po lekach. - Niektóre czaszki noszą ślady trepanacji - napisał portal Galinfo.

Areszt nr 52 znajdował się przy dawnej ulicy Pełtewnej, która obecnie nosi nazwę Prospekt Czornowoła. W latach 1944-55 przez areszt ten przeszło ponad 500 tysięcy osób. Ekshumacje rozpoczęły się w 2014 roku. Obecnie historycy poszukują dokumentów, które pozwolą ustalić tożsamość więźniów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lwów: pochowano szczątki ponad 500 ofiar NKWD
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.