Mea culpa Miedwiediewa obala ostatni mur

Mea culpa Miedwiediewa obala ostatni mur
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / wab

"Mea culpa Dmitrija Miedwiediewa obala ostatni mur" w Europie - tak "La Repubblica" pisze o słowach rosyjskiego prezydenta o odpowiedzialności Stalina za zbrodnię katyńską. Włoski dziennik podkreśla, że 70 lat po zbrodni "Moskwa i Warszawa próbują się zapomnieć".

W relacji z wizyty prezydenta Rosji w Polsce wysłannik gazety zwraca uwagę na towarzyszące jej wielkie emocje. Jednocześnie zestawia wypowiedź Miedwiediewa o trudnej przeszłości oraz apel o to, by patrzeć na teraźniejszość, z gestem kanclerza RFN Willy'ego Brandta, który 40 lat temu ukląkł przed pomnikiem warszawskiego getta.

"Wczoraj przyszła kolej na nową Rosję, by uwolnić się od przeszłości. Tu, w tym kluczowym kraju, decydującym pośredniku między UE, NATO i Rosją" - stwierdza autor.

"Pamięć nadal ciąży, także tutaj, w Polsce, "tygrysie" nowej Europy, gdzie gospodarka pędzi niemal w chińskim tempie, a liberalni konserwatyści premiera Donalda Tuska i prezydenta Bronisława Komorowskiego pochowali nienawiść i polowanie na czarownice krótkiego, ale ponurego dwulecia narodowych populistów braci Kaczyńskich (2005-2007)" - pisze "La Repubblica".

"Katyń to wspomnienie, które nie może odejść, a Miedwiediew to wie" - czytamy.

DEON.PL POLECA

Rzymski dziennik kładzie nacisk na znaczenie słów prezydenta Rosji o potrzebie zmiany stosunków między obu narodami i tego, by nie być "zakładnikami przeszłości", pamiętając jednak o najmroczniejszych chwilach. Odnotowuje słowa prezydenta Komorowskiego o otwarciu nowego rozdział w stosunkach polsko-rosyjskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mea culpa Miedwiediewa obala ostatni mur
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.