Merkel: mamy nową pandemię, niektórzy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji

Merkel: mamy nową pandemię, niektórzy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji
Fot. PAP/EPA/NDR / Wolfgang Borrs HANDOUT
PAP/kb

"W zasadzie mamy nową pandemię" - stwierdziła Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która jest niezadowolona z tego, jak kraje związkowe wdrażają tzw. hamulec bezpieczeństwa.

"Niektórzy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji" - powiedziała w niedzielę wieczorem w telewizji ARD.

Nowy wirus jest bardziej agresywny, zaraźliwy i śmiertelny.

Kanclerz Merkel uważa, że kraje związkowe są zobowiązane do skutecznego i szybkiego wdrażania wspólnych rezolucji, dotyczących ograniczeń w pandemii. "Musimy przełamać trzecią falę", powiedziała w programie Anne Will.

Odnosząc się do niepowodzenia niektórych landów w rygorystycznym wdrażaniu tzw. hamulca bezpieczeństwa (przywrócenia obostrzeń twardego lockdownu od wartości 100 zachorowań na 100 000 mieszkańców w ciągu tygodnia), powiedziała:

"istnieje kilka krajów związkowych, które mają bardzo szeroką interpretację (przepisów) i to nie napełnia mnie radością". Powyżej liczby zachorowań przekraczającej 100 nie ma dowolności w podejmowaniu decyzji, podkreśliła Merkel.

Jako kluczowe środki przeciwko pandemii wymieniła ograniczenia dotyczące wyjść i kontaktów, więcej pracy w domu oraz kompleksową strategię testowania - bezpośrednio w szkołach i przedsiębiorstwach.

Merkel nie uważa obecnie za konieczne zorganizowanie spotkania z przywódcami krajów związkowych w sprawie pandemii, o co wnioskował m.in. premier Badenii-Wirtembergii Winfried Kretschmann. Następny szczyt rządowy zaplanowano na 12 kwietnia.

"Rząd federalny i kraje związkowe potrzebują siebie nawzajem" - powiedziała Merkel. "Nie możemy o niczym decydować bez siebie, ale sposoby na to trzeba jeszcze raz przemyśleć". Kraje przyjęły nowe środki walki z pandemią i teraz należy sprawdzić, jak rozwinie się sytuacja z koronawirusem.

Merkel uchyliła w środę kontrowersyjne rozporządzenie z poprzedniego szczytu rządu federalnego i rządów krajów związkowych o dodatkowych dniach odpoczynku w Wielkanoc i przeprosiła wszystkich obywateli. 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller

Spójrz na siebie z łagodnością

Pragniesz zaakceptować siebie taką, jaką jesteś? Poczuć się kobietą spełnioną, żyjącą pełnią życia? Jak często obwiniasz się za to, że nie radzisz sobie z bólem, strachem i brakiem sił? Czy...

Skomentuj artykuł

Merkel: mamy nową pandemię, niektórzy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.