Merkel: nie zgadzamy się z izraelską polityką

Merkel: nie zgadzamy się z izraelską polityką
(fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKE)
PAP / pz

Bezpieczeństwo Izraela pozostaje dla Niemiec kwestią racji stanu - oświadczyła w czwartek w Berlinie niemiecka kanclerz Angela Merkel. Potwierdziła jednak, że nie zgadza się z izraelską polityką rozbudowy osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu.

- W sprawie osiedli zgadzamy się, że się nie zgadzamy - powiedziała Merkel na konferencji prasowej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Dodała, że decyzja w sprawie kontynuacje polityki osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu należy tylko do Izraela.

- Izrael jest suwerennym państwem. My jako partnerzy możemy wyrazić naszą ocenę - powiedziała Merkel. - Nie jestem kimś, kto by groził. (...) Pozostaje pytanie, czy te działania są pomocne dla rozwiązania (konfliktu) na podstawie zasady dwóch państw" palestyńskiego i izraelskiego - dodała niemiecka kanclerz.

Netanjahu podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwości, iż Niemcy czują się głęboko zobowiązane chronić bezpieczeństwo Izraela. Jak dodał, izraelskie osiedla nie są przyczyną konfliktu palestyńsko-izraelskiego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Merkel: nie zgadzamy się z izraelską polityką
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.