Miedwiediew został premierem Rosji

Miedwiediew został premierem Rosji
(fot. EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO )
PAP / slo

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin powołał we wtorek swojego poprzednika Dmitrija Miedwiediewa na premiera FR. Uczynił to po otrzymaniu uprzedniej zgody Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji. Za powierzeniem Miedwiediewowi teki szefa rządu opowiedziało się 299 deputowanych. Przeciwko głosowało 144.

Wcześniej Jedna Rosja i nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego zadeklarowały, że będą głosowały za powołaniem byłego prezydenta na stanowisko premiera. Dysponują one łącznie 294 mandatami w 450-osobowej Dumie. Aby otrzymać tekę szefa rządu, Miedwiediew potrzebował co najmniej 226 głosów.

Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) Giennadija Ziuganowa i socjalistyczna Sprawiedliwa Rosja Siergieja Mironowa odmówiły poparcia poprzedniego gospodarza Kremla.

Putin osobiście przyjechał do Dumy, aby przedstawić deputowanym kandydaturę Miedwiediewa. W celu jej zaopiniowania izba zebrała się na specjalnym posiedzeniu.

DEON.PL POLECA

Prezydent oświadczył, że Miedwiediew jest doświadczonym politykiem, nastawionym na reformy i rozwój. Podkreślił, że to on zainicjował ważne przemiany w systemie politycznym i sądownictwie. - To z jego inicjatywy przyjęto pakiet ustaw antykorupcyjnych - przypomniał.

Putin wyraził przekonanie, że Miedwiediew jako szef rządu będzie otwarty na współpracę ze wszystkimi partiami politycznymi i organizacjami pozarządowymi.

Sam zainteresowany ze swej strony zadeklarował, że będzie dążyć do skonsolidowania społeczeństwa wokół rozwiązywania najważniejszych zadań stojących przed krajem.

Miedwiediew zapewnił również, że modernizacja Rosji pozostanie priorytetem rządu. Oświadczył, że państwo powinno ingerować w gospodarkę tylko na podstawie czytelnych reguł lub w czasie kryzysu. Zaproponował też, aby ograniczyć do 1 proc. PKB dopuszczalny deficyt budżetu federalnego.

Kandydat na premiera podkreślił także potrzebę zredukowania do 2020 roku energochłonności produktu krajowego brutto o 40 proc. w stosunku do 2008 roku. Zauważył przy tym, że poprawić musi się też czystość energii. - Działania te pozwolą istotnie poprawić sytuację ekologiczną w kraju - powiedział.

Nowy premier ma teraz tydzień na zaproponowanie struktury i składu swojego gabinetu. Niektóre źródła nie wykluczają jednak, że Miedwiediew może to uczynić już we wtorek.

Analitycy spodziewają się, że wielu członków poprzedniego rządu, którym kierował Putin, wejdzie w skład nowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Miedwiediew został premierem Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.