Mjanma: zakonnica powstrzymała policję przed atakiem na demonstrantów

Mjanma: zakonnica powstrzymała policję przed atakiem na demonstrantów
Protesty w Mjanma (fot. Nyein Chan Naing / EPA / PAP)
1 miesiąc temu
KAI /kb/Twitter

Katolicka zakonnica wykazała się odwagą i powstrzymała policję przed atakiem na demonstrantów w trakcie manifestacji w mieście Myitkyina w północnej Mjanmie (dawniej Birma).

Siostra Ann Nu Thawng z diecezjalnego Zgromadzenia św. Franciszka Ksawerego wyszła na ulicę, by uklęknąć przed funkcjonariuszami w pełnym rynsztunku bojowym, błagając ich, by nie strzelali do pokojowo manifestującej młodzieży, która protestami wyraża sprzeciw wobec wojskowego zamachu stanu. Tego dnia w Mjanmie zabito w całym kraju 18 demonstrantów, a ponad 30 zostało rannych.

- W Myitkyinie dotychczas manifestacje przebiegały pokojowo, bez jakichkolwiek incydentów. Ale wczoraj akty przemocy groziły pogorszeniem sytuacji – relacjonuje Joseph Kung Za Hmung, dyrektor „Gloria News Journal”, pierwszego internetowego dziennika katolickiego w Mjanmie.

Przyznał on również, że „czyn siostry i odpowiedź policji, która widząc jej błaganie zatrzymała się, zdumiały wielu z nas”.

- Siostra Ann jest dziś wzorem dla kościelnych liderów: biskupi i kapłani są wezwani do wyjścia ze swej strefy komfortu i wzięcia przykładu z jej odwagi – stwierdził Kung.

Według niego, wielu niekatolików chwaliło s. Thawng, której interwencja szybko obiegła media społecznościowe. – Ponad stu demonstrantów mogło znaleźć schronienie w jej klasztorze. Ocaliło ich to od brutalnego pobicia i aresztowania przez policję - relacjonował dyrektor dziennika.

W Mjanmie 1 lutego br. wojsko przejęło władzę dokonując zamachu stanu i wprowadzając na okres roku stan wyjątkowy.

Oficjalnie pretekstem do przewrotu było rzekome fałszerstwo podczas wyborów parlamentarnych z listopada 2020 r., które wygrała Narodowa Liga na rzecz Demokracji, kierowana przez laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi.

W Yangonie i innych miastach tego kraju odbywają się pokojowe demonstracje, których uczestnicy domagają się powrotu demokracji oraz uwolnienia Aung San Suu Kyi i innych osób, które zostały aresztowane przez wojsko.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemek Wysogląd SJ
34,92 zł
49,90 zł

Nie, to nie jest ilustrowana hagiografia ani biografia św. Ignacego Loyoli. To raczej próba osobistego spojrzenia na historię duchowego doświadczenia i głębokiej przemiany, jaką przeszedł pewien ambitny, młody szlachcic – Iñigo Lopez de Loyola.

Przeżyj...

Skomentuj artykuł

Mjanma: zakonnica powstrzymała policję przed atakiem na demonstrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.