Mladić ponownie przed trybunałem ONZ

Mladić ponownie przed trybunałem ONZ
(fot. ICTY staff / Wikimedia Commons)
(AP,AFP/PAP)

Zawieszony 17 maja proces byłego dowódcy sił Serbów bośniackich generała Ratko Mladicia został w poniedziałek wznowiony przed trybunałem ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii. Haski sąd wysłuchał zeznań pierwszego świadka oskarżenia.

Świadek opisał swoją ucieczkę przed siłami serbskimi w nocy z 2 na 3 listopada 1992 roku.

- Ludzie mówili "siedźcie cicho, zamknijcie się, Serbowie nadchodzą" - mówił przed sądem 34-letni Muzułmanin, Elvedin Pasić. - Sekundę później kule zaczęły świstać, byłem jak sparaliżowany; miałem wrażenie jakby to były olbrzymie muchy, nie zdawałem sobie sprawy, że były to kule - opowiadał świadek, który w listopadzie 1992 roku przeżył masakrę około 150 osób we wsi Grabovica na północy Bośni.

Pasić, który w 1992 roku miał 14 lat, opuścił tę wieś ze swoim ojcem i wujem właśnie w nocy z 2 na 3 listopada. Ich rodzinna wieś, z której uciekli wcześniej, została zbombardowana przez Serbów na wiosnę tamtego roku.

Wznowiony w poniedziałek proces potrwa do 20 lipca, a potem nastąpi trzytygodniowa przerwa w związku z wakacjami.

Krewni ofiar obawiają się, że Mladić, który choruje na serce, może umrzeć, zanim jego proces się zakończy. Według prokuratury proces może potrwać około trzech lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mladić ponownie przed trybunałem ONZ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.