Na rozmowach o Syrii w Kazachstanie będzie ambasador USA

Na rozmowach o Syrii w Kazachstanie będzie ambasador USA
(fot. PAP/EPA/SANA HANDOUT)
PAP / sz

Amerykański Departament Stanu poinformował w sobotę, że z powodu pilnych spraw związanych z przekazaniem władzy w Waszyngtonie nie wyśle delegacji na rozmowy o Syrii do stolicy Kazachstanu, Astany.

USA ma reprezentować ambasador w Kazachstanie.

- Zważywszy na inaugurację prezydenta i pilne potrzeby związane z przekazaniem władzy, delegacji z Waszyngtonu nie będzie na konferencji w Astanie - powiedział pełniący obowiązki rzecznika Departamentu Stanu USA Mark Toner.

Podziękował za zaproszenie do Kazachstanu amerykańskiej delegacji w charakterze obserwatora. Zapewnił, że USA są zainteresowane politycznym rozwiązaniem syryjskiego kryzysu. Oświadczył, że Stany Zjednoczone będzie reprezentował amerykański ambasador w Kazachstanie George Krol.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wyraził w piątek nadzieję, że nowa administracja Donalda Trumpa wyśle na rozmowy eksperta od Bliskiego Wschodu.

Nominowany na sekretarza stanu USA Rex Tillerson nie zostanie zapewne zatwierdzony na to stanowisko przez Senat przed poniedziałkiem - pisze Reuters i podaje, że nr 3 w resorcie Tom Shannon został poproszony o pozostanie na razie na stanowisku.

Rozmowy z udziałem delegacji syryjskiej opozycji i przedstawicieli władz Syrii mają się odbyć w najbliższy poniedziałek, 23 stycznia.

Wciąż nie jest jasne, kto weźmie w nich udział, ani na jakim szczeblu się odbędą. Na rozmowy został zaproszony specjalny przedstawiciel ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura. Reuters pisze, że planuje on też przeprowadzenie odrębnych rozmów pokojowych w Genewie 8 lutego.

W minionym tygodniu syryjska opozycja zgrupowana w Wysokim Komitecie Negocjacyjnym (HNC) oświadczyła, że popiera organizowane przez Rosję, Iran i Turcję rozmowy w sprawie pokojowego uregulowania konfliktu w Syrii. W komunikacie przedstawiciele polityczni ugrupowań wchodzących w skład HNC wyrazili nadzieję, że rozmowy w Astanie przyczynią się do umocnienia rozejmu, jaki od 30 grudnia obowiązuje w Syrii.

Mimo przypadków naruszeń, rozejm ten pozwolił przygotować rozmowy w Astanie poświęcone pokojowi w Syrii. 29 grudnia 2016 roku doszło do wstępnego porozumienia w sprawie zawieszenia broni między siłami syryjskiego reżimu prezydenta Baszara el-Asada a zbrojną opozycją.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na rozmowach o Syrii w Kazachstanie będzie ambasador USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.