Nękanie w internecie to przestępstwo? Słowacja wprowadziła zmiany w kodeksie karnym

Nękanie w internecie to przestępstwo? Słowacja wprowadziła zmiany w kodeksie karnym
Fot. Glenn Carstens-Peters / Unsplash
PAP/kb

W czwartek parlament Słowacji uchwalił zmiany w kodeksie karnym. Na ich mocy za przestępstwo uznane zostało nękanie w internecie.

Sprawcom będzie grozić do kilku lat więzienia. Działania uznane za przestępstwo niebezpiecznego nękania elektronicznego będzie obejmowało przypadki długotrwałego szykanowania lub zastraszania, jak również zamieszczanie w sieci zdjęć, filmów lub nagrań dźwiękowych o charakterze osobistym, nawet jeśli zostały one uzyskane za zgodą osoby zainteresowanej, ale których publikacja może oznaczać szkodę dla zainteresowanej osoby.

Po podpisaniu ustawy przez prezydent Zuzanę Czaputovą, od lipca przestępstwem stanie się również dokonywanie nieuprawnionych transakcji online w imieniu osób trzecich. Za takie działania groziło dotąd maksymalnie trzy lata pozbawienia wolności. Teraz kary mają być surowsze.

W przegłosowanym projekcie ustawy przewidziano zaostrzone kary w przypadkach, gdy ofiarami działań w internecie są dzieci lub jeśli sprawca został już skazany za przemoc w sieci.

Nowelizacja kodeksu karnego została przyjęta głosami nie tylko posłów rządzącej na Słowacji koalicji, ale także poparła ją część posłów opozycji.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wczytaj się w swoisty hymn ku czci boskiej i ludzkiej miłości.

Skoro łączy nas miłość czy potrzebny nam sakrament małżeństwa? Co zrobić, kiedy nasze relacje zaczynają być dalekie od ideału i wydaje się, że uczucie...

Skomentuj artykuł

Nękanie w internecie to przestępstwo? Słowacja wprowadziła zmiany w kodeksie karnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.