Niemcy: atak nożem w Hamburgu. Sprawca był niestabilny psychicznie, mógł działać w imię dżihadu

Niemcy: atak nożem w Hamburgu. Sprawca był niestabilny psychicznie, mógł działać w imię dżihadu
(fot. shutterstock)
PAP / mp

Szef MSW kraju związkowego Hamburga Andy Grote powiedział w sobotę, że 26-letni mężczyzna, który w piątek nożem kuchennym zabił jedną osobę, a siedem ranił, działał z pobudek islamistycznych oraz był osobą niestabilną psychicznie.

"Nie wiemy, który z tych elementów był decydujący" - zastrzegł.
Ofiarą śmiertelną napastnika jest 50-letni mężczyzna zasztyletowany w supermarkecie. Rany, po części bardzo poważne, odnieśli 50-letnia kobieta i mężczyźni w wieku 64, 57, 56 i 19 lat. 35-letni mężczyzna został ranny podczas próby obezwładnienia nożownika.
Grote potwierdził, że nożownik był znany hamburskiej policji. "Mieliśmy informacje o jego radykalizacji" - powiedział szef hamburskiego MSW zastrzegając, że napastnik uważany był za islamistę, a nie za dżihadystę. Policja przeprowadzała z nim rozmowy ostrzegawcze.
Grote podkreślił, że dotychczasowe śledztwo nie wykazało powiązań sprawcy z Państwem Islamskim (IS). "Działał na własną rękę" - dodał.
Szef MSW potwierdził informacje mediów, że pochodzący z Zjednoczonych Emiratów Arabskich  cudzoziemiec był zobowiązany do opuszczenia Niemiec, lecz ze względu na brak dokumentów nie można go było deportować.
Uzbrojony w długi nóż kuchenny napastnik wtargnął w piątek po godzinie 15 do supermarketu sieci Edeka w dzielnicy Hamburga Barmbek. Po ucieczce ze sklepu sprawca atakował przechodniów.
"Stałam przy kasie, gdy zakrwawiony napastnik pojawił się obok mnie. Miał długi nóż. Bałam się, że zginę. Mężczyzna wyrzucił do góry ramiona, zawołał Allahu Akbar i wybiegł ze sklepu" - powiedziała stacji telewizyjnej NTV jedna z klientek.
Ścigający go świadkowie zdarzenia obezwładnili go, wspólnie z policjantami po cywilnemu, w pobliżu miejsca zdarzenia.
"Jestem wściekły tym bardziej, że sprawca jest osobą, która domagała się od Niemiec ochrony, by następnie skierować przeciwko nam swoją nienawiść" - powiedział burmistrz Hamburga Olaf Scholz. Polityk SPD określił zamach jako "jadowity".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: atak nożem w Hamburgu. Sprawca był niestabilny psychicznie, mógł działać w imię dżihadu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.