Niemcy: komisja ds. Brexitu zacznie pracę w przyszłym tygodniu

Niemcy: komisja ds. Brexitu zacznie pracę w przyszłym tygodniu
(fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)
4 lata temu
PAP / sz

W przyszłym tygodniu po raz pierwszy zbierze się komisja powołana przez rząd w celu przygotowania stanowiska Niemiec w negocjacjach z Wielką Brytanią o wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej - poinformował w piątek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Seibert ujawnił, że w skład komisji wchodzą kanclerz Angela Merkel, wicekanclerz i minister gospodarki Sigmar Gabriel, minister finansów Wolfgang Schaeuble i minister transportu Alexander Dobrindt, a także szef urzędu kanclerskiego Peter Altmaier. Pracami tego gremium ma kierować pełnomocnik rządu do spraw Brexitu, minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier.

- W razie potrzeby będą dopraszani także inni ministrowie - zaznaczył Seibert.

- Musimy zidentyfikować niemieckie interesy - powiedział rzecznik, zastrzegając, że merytoryczne negocjacje rozpoczną się "dopiero wtedy, gdy będziemy wiedzieli, czego chcą Brytyjczycy". Zapewnił, że Berlinowi zależy na wypracowaniu wspólnego stanowiska 27 krajów UE.

Seibert odmówił komentarza do doniesień medialnych, według których Wielka Brytania gotowa jest opuścić unijny rynek wewnętrzny, jeżeli pozostałe kraje UE nie zgodzą się na ograniczenie przez Londyn swobody przemieszczania się pracowników.

Premier Theresa May zapowiedziała, że w najbliższy wtorek przedstawi rządowe plany dotyczące przyszłych negocjacji w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Długo oczekiwane wystąpienie szefowej rządu ma dać odpowiedzi na podstawowe pytania odnoszące się do strategii negocjacyjnej Londynu w rozmowach z pozostałymi 27 państwami członkowskimi UE.

Według zapowiedzi Downing Street premier May planuje formalnie rozpocząć procedurę opuszczenia Wspólnoty przed końcem marca br. Jak spekulują media, dokładna data może być ujawniona podczas wtorkowego przemówienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: komisja ds. Brexitu zacznie pracę w przyszłym tygodniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.