Niemcy: Merkel nalega na zmianę traktatów UE

Niemcy: Merkel nalega na zmianę traktatów UE
Merkel nalega na zmianę traktatów UE (fot. cqommel / flickr.com)
PAP / ts

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła w czwartek, że obstaje przy budzącym kontrowersje postulacie zmiany traktatów UE w celu wzmocnienia borykającej się z kryzysem strefy euro.

"Jestem zdania, że potrzebujemy również zmiany traktatów" - powiedziała Merkel po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem w Berlinie.

Reforma traktatowa powinna dotyczyć m.in. kwestii sankcji za notoryczne naruszanie przez kraj członkowski strefy wspólnej waluty zasad unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu; Niemcy proponują, by takie państwo w ostateczności pozbawiać prawa głosu w Radzie UE. Zdaniem Merkel takie zmiany byłyby też korzystne z punktu widzenia rynków finansowych.

Komisja Europejska, jak również większość państw członkowskich UE sceptycznie podchodzi do niemieckiej propozycji zmian w traktatach UE. Wskazuje się tu m.in. na całkiem niedawne problemy z przyjęciem Traktatu Lizbońskiego.

Niemiecka kanclerz opowiedziała się również w czwartek za tym, by planowane wzmocnienie zarządzania gospodarczego w UE dotyczyło wszystkich 27 państw członkowskich, a nie tylko eurolandu, za czym opowiada się Francja.

Van Rompuy zaznaczył, że wzmocnienie zarządzania gospodarczego nie powinno prowadzić do powstania nowej instytucji unijnej. W większym stopniu celem powinna być lepsza kontrola sytuacji budżetowych w poszczególnych państwach.

Na razie jedynie Paryż otwarcie opowiada się za zacieśnianiem zarządzania gospodarczego tylko 16 państw strefy euro oraz jej instytucjonalizacją poprzez organizację co miesiąc posiedzeń eurogrupy na poziomie przywódców państw i stworzenie specjalnego sekretariatu.

Ustalenia w tej sprawie mają zostać podjęte na szczycie UE w Brukseli w przyszłym tygodniu. Różnice poglądów na ten temat między Berlinem a Paryżem, a także nagłe odwołanie planowanej na zeszły poniedziałek wizyty prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w Berlinie komentatorzy w Niemczech uznali za poważne zgrzyty we francusko-niemieckim motorze w UE.

Merkel uważa jednak, że francusko-niemiecki motor wcale się nie zacina. W rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (wydanie piątkowe) zapewniła, że intensywnie konsultuje się z Sarkozym w sprawie walki z kryzysem w strefie euro. "Wszystkie ważne decyzje przygotowywane i podejmowane są wspólnie" - powiedziała Merkel w wywiadzie, którego fragmenty opublikowano w czwartek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemcy: Merkel nalega na zmianę traktatów UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.