Niemcy: organizacja dziennikarzy krytycznie o mediach w Europie Wschodniej

Niemcy: organizacja dziennikarzy krytycznie o mediach w Europie Wschodniej
(fot. shutterstock.com)
PAP / sz

Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy (DJV) w niedzielę na zjeździe w Wuerzburgu oceniło krytycznie sytuację dziennikarzy w krajach Europy Wschodniej. 220 delegatów przyjęło jednomyślnie rezolucję, w której wzywa się do przestrzegania wolności prasy.

DJV "apeluje do organów Unii Europejskiej i rządów, których to dotyczy, o respektowanie wolności mediów i aktywne wsparcie w celu realizacji (tej wolności)" - poinformowało stowarzyszenie na swojej stronie internetowej.

Biuro prasowe DJV cytuje wypowiedź przewodniczącego stowarzyszenia Franka Ueberalla: "W naszym bezpośrednim sąsiedztwie, w Polsce prawno-publiczne stacje zostały przekształcone w rozgłośnie państwowe". Krytyczni dziennikarze znajdują się jego zdaniem w trudnej sytuacji, "zamyka się im usta".

Wśród negatywnych przykładów w komunikacie DJV wymieniono także Węgry, Bułgarię, Rumunię i Macedonię. Komisja Europejska musi podjąć stosowne przeciwdziałania - uważa Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

DJV zaapelowało ponadto do niemieckiego rządu, by zaangażował się w pomoc dla dziennikarzy w Turcji. Dwustronne relacje niemiecko-tureckie należy zdaniem organizacji uzależnić od stanu wolności prasy w Turcji.

Stowarzyszenie DJV reprezentuje 36 tys. osób pracujących w branży medialnej w Niemczech.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemcy: organizacja dziennikarzy krytycznie o mediach w Europie Wschodniej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.