Niemcy: rząd będzie odbierał terrorystom z ISIS paszporty

Niemcy: rząd będzie odbierał terrorystom z ISIS paszporty
(fot. deposit photos)
PAP / kw

Rządzące w Niemczech partie porozumiały się, by pozbawiać obywatelstwa bojowników tzw. Państwa Islamskiego. Resort sprawiedliwości i MSW uzgodniły listę warunków, które muszą zostać spełnione - pisze w poniedziałek "Sueddeutsche Zeitung".

Minister sprawiedliwości Katarina Barley (SPD) i szef MSW Horst Seehofer (CSU) uzgodnili, że w przyszłości osoby walczące w szeregach Państwa Islamskiego (IS) będą pozbawiane niemieckiego obywatelstwa.

Według informacji medialnych władze będą odbierać niemieckie paszporty tym bojownikom, którzy mają jakieś inne obywatelstwo poza niemieckim i są pełnoletni; regulacje nie będą działać wstecz, co oznacza, że nie będą dotyczyć wracających do RFN bojowników z Syrii i Iraku ani 800 osób złapanych przez żołnierzy USA, o których zabranie i osądzenie apelował Donald Trump.

W Niemczech od 1999 roku istnieją przepisy umożliwiające odbieranie niemieckiego paszportu osobom z podwójnym obywatelstwem, które wstąpiły do regularnych sił zbrojnych obcego państwa bez zgody ministerstwa obrony. Obecnie przepisy te mają zostać poszerzone o przypadki członkostwa i walki w organizacjach terrorystycznych.

DEON.PL POLECA

Niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) informuje, że od 2012 roku do Syrii i Iraku na dżihad wyjechało z Niemiec około 1050 osób. Część z nich wraca i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: rząd będzie odbierał terrorystom z ISIS paszporty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.