"Niemcy uznały historyczną winę za nazizm"

"Niemcy uznały historyczną winę za nazizm"
(fot. EPA/MAURIZIO GAMBARIN)
PAP / slo

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zapewnił w niedzielę podczas obchodów 70. rocznicy oswobodzenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, że Niemcy uznały i nadal uznają historyczną winę za nazizm.

W przemówieniu do uczestników uroczystości, w tym byłych więźniów obozu, Steinmeier zwrócił uwagę na szczególne znaczenie relacji niemiecko-izraelskich.
- Droga (do porozumienia z Izraelem) zakończyła się sukcesem także dlatego, że mój kraj uznał i nadal uznaje historyczną winę, a także dlatego, że przyznaje się do aktualnej odpowiedzialności za prawo Izraela do istnienia - powiedział szef niemieckiej dyplomacji, cytowany przez agencję dpa.
W tym roku Niemcy będą obchodzić 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Kanclerz Angela Merkel, przemawiając w 2008 roku w izraelskim parlamencie, powiedziała, że historyczna odpowiedzialność Niemiec za bezpieczeństwo Izraela jest "częścią racji stanu Niemiec", a bezpieczeństwo Izraela "nie może podlegać żadnym przetargom".
Steinmeier podkreślił, że pamięć o zbrodniach nazistowskich nakłada na Niemców obowiązek angażowania się na świecie wszędzie tam, gdzie obecnie wybuchają kryzysy. - To zasada, którą kieruje się niemiecka polityka - zaznaczył polityk SPD.
Obóz koncentracyjny Sachsenhausen powstał w lipcu 1936 r. w okolicy miasta Oranienburg, około 30 km na północ od Berlina. Działał do 22 kwietnia 1945 r.
Był początkowo miejscem, w którym przetrzymywano politycznych przeciwników Hitlera z Niemiec. W czasie wojny do Sachsenhausen deportowano obywateli podbitych i okupowanych przez III Rzeszę krajów w Europie. W obozie przetrzymywano między innymi 169 profesorów i pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz polskich księży. Więźniem Sachsenhausen był też gen. Stefan Rowecki "Grot", dowódca Armii Krajowej, zamordowany w obozie w sierpniu 1944 roku.
W latach 1936-1945 w KL Sachsenhausen i jego podobozach więziono ponad 200 tys. osób. Kilkadziesiąt tysięcy z nich zginęło; dokładną liczbę ofiar trudno ustalić.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Niemcy uznały historyczną winę za nazizm"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.