Norwegia: bilans ofiar jest mniejszy

PAP / drr

W piątkowym zamachu w Norwegii zginęło 76 osób, a nie 93 - poinformowała w poniedziałek policja. Bilans ten może jednak jeszcze wzrosnąć. Według prokuratury sprawca wydaje się obojętny i jest przygotowany na to, że może spędzić całe życie w więzieniu.

Jak powiedział przedstawiciel policji Oeystein Maeland, na wyspie Utoya, gdzie odbywał się obóz młodzieżówki Partii Pracy, zastrzelonych zostało 68 osób, a nie 86, jak podawano wcześniej. W ataku bombowym w Oslo śmierć poniosło osiem osób. Wcześniejszy bilans mówił o siedmiu ofiarach.

- Liczba ta może jednak jeszcze wzrosnąć - dodał. Wyjaśnił, że wciąż trwają poszukiwania ciał. Nie powiedział jednak, ile osób nadal uznaje się za zaginione.

- W piątek po południu na wyspie panował chaos. Policja musiała koncentrować się na pomocy rannym (...), więc możliwe jest, że niektóre ciała policzono kilkakrotnie - tłumaczył Maeland.

Policja nie wykluczyła także, iż Anders Behring Breivik mógł mieć wspólników. - Nie możemy całkowicie wykluczyć, że inne osoby mogły być zaangażowane w to, co się stało - powiedział prokurator Christian Hatlo, pytany dziennikarzy o inne "komórki" w organizacji Breivika.

DEON.PL POLECA

Po poniedziałkowym przesłuchaniu Norwega sędzia powiedział, że 32-latek "złożył oświadczenia, które wymagają dalszego śledztwa, m.in. takie, że 'są dwie komórki w naszej organizacji'". Sędzia nie podał żadnych szczegółów. Wcześniej policji i swojemu adwokatowi Breivik mówił, że działał sam.

Według prokuratury, sprawca masakry nie wydaje się dotknięty tym, co się stało. Podczas przesłuchań był spokojny. - Powiedział, że jest przygotowany na to, iż może spędzić całe życie w więzieniu - poinformował Hatlo.

Zgodnie z norweskim prawem, Breivikowi grozi 21 lat pozbawienia wolności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Norwegia: bilans ofiar jest mniejszy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.