Norwegia zapowiada 103 mln dol. pomocy dla sektora energetycznego Ukrainy

Norwegia zapowiada 103 mln dol. pomocy dla sektora energetycznego Ukrainy
fot. PAP/EPA/URS FLUEELER / POOL
PAP

Norwegia zapowiedziała w niedzielę, że dostarczy Ukrainie pomoc w wysokości 103 mln dol. na naprawę struktury energetycznej i zapewnienie elektryczności w tym kraju przed zimą.

"Rosja przypuszcza systematycznie zmasowane ataki, by sparaliżować sieć energetyczną, ale władze Ukrainy pracują w dzień i w nocy, by utrzymać podstawowe zaopatrzenie ludności w prąd” – oświadczył premier Norwegii Jonas Gahr Store, cytowany w komunikacie.

Według najnowszych szacunków rządu ukraińskiego rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy od zimy zmniejszyły o połowę produkcję elektryczną w kraju.

"Prowadzimy bezpośrednie rozmowy z Ukrainą w sprawie jak najskuteczniejszego wykorzystania tych funduszy. Sami Ukraińcy wiedzą najlepiej, co jest potrzebne" – oznajmił Store, podkreślając, że naprawy trzeba rozpocząć przed nadejściem zimy.

DEON.PL POLECA

Według Norwegii zdecydowano już, że ponad 11 mln dol. zostanie przeznaczone na naprawy w obwodzie charkowskim, poważnie dotkniętym przez ostatnie ataki rosyjskie. Zostaną tam zainstalowane panele słoneczne, m.in. w oddziałach położniczych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Norwegia zapowiada 103 mln dol. pomocy dla sektora energetycznego Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.