Nowa Zelandia: premier ogłosiła, że jest w ciąży

Nowa Zelandia: premier ogłosiła, że jest w ciąży
(fot. Governor-General of New Zealand (Appointment of the new Ministry) [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons)
3 lata temu
PAP / kk

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern, która na czele rządu stanęła w październiku ubiegłego roku, ogłosiła w piątek, że jest w swojej pierwszej ciąży. Ardern i jej partner Clarke Gayford spodziewają się dziecka w czerwcu.

"Będę szefową rządu i mamą" - obwieściła Ardern dziennikarzom przed swoim domem w Auckland. Jak podaje portal BBC News, premier od razu otrzymała wiele gratulacji w mediach społecznościowych.

"Nie jestem pierwszą kobietą, która będzie pracowała i będzie miała dziecko. Wiem, że okoliczności są wyjątkowe, ale jest wiele kobiet, które dobrze radziły sobie z tym przede mną" - oświadczyła szefowa rządu, ciesząca się w swym kraju dużą popularnością.

Ardern planuje po porodzie sześciotygodniową przerwę w pracy. W tym czasie jej obowiązki będzie pełnił wicepremier i minister spraw zagranicznych Winston Peters. Szefowa nowozelandzkiego rządu dodała, że przez ten okres "będzie w pełni osiągalna, jeśli zajdzie taka potrzeba".

Premier dodała, że o zajściu w ciążę dowiedziała się zaledwie sześć dni przed tym, jak stało się jasne, iż pokieruje rządem i - jak dodała - "była to całkowita niespodzianka".

37-letnia Ardern, która jest szefową Partii Pracy, utworzyła rząd dzięki poparciu nacjonalistów oraz Zielonych, pomimo zwycięstwa we wrześniowych wyborach parlamentarnych rządzącej od blisko dekady Partii Narodowej Nowej Zelandii.

Ze względu na młody wiek, szybki wzrost popularności i charyzmę Ardern porównywana jest do premiera Kanady Justina Trudeau i prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adrian Wawrzyczek
35,91 zł
39,90 zł

Ogarnij dzień bezstresowo

Twoje życie to ruchoma bieżnia, która ciągle przyspiesza? Planowanie i zarządzanie czasem kojarzysz ze słomianym zapałem i serią porażek? Dziś zmienisz zdanie.

Duchowość ignacjańska, mindfulness i sprawdzone aplikacje połączone w jedno. Cel?...

Skomentuj artykuł

Nowa Zelandia: premier ogłosiła, że jest w ciąży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.