Obama o kryzysie zadłużenia w strefie euro

Obama o kryzysie zadłużenia w strefie euro
(fot. EPA/RON SACHS)
PAP / apio

Europa ma wspólną walutę, ale trzeba jej skuteczniejszej polityki gospodarczej - podkreślił prezydent USA Barack Obama w wywiadzie dla dpa. Kondycja gospodarki światowej nie polepszy się, dopóki nie zostanie rozwiązany kryzys zadłużenia w strefie euro - dodał.

Dopóki nie zostanie rozwiązany kryzys zadłużenia w strefie euro, "będziemy obserwować osłabienie w gospodarce światowej" - podkreślił prezydent. Z uwagi na wagę problemu będzie to jeden z najważniejszych tematów dyskusji podczas szczytu G20 w Cannes w listopadzie - dodał.

W ocenie Baracka Obamy obawy budzi obecnie sytuacja zadłużonej Grecji, jednak "większym problemem będą Hiszpania i Włochy", jeśli rynki finansowe zdestabilizują tamtejsze rynki.

- Europa ma, co prawda, wspólną walutę, ale brakuje jej wspólnej polityki gospodarczej, a to stwarza problemy - powiedział Obama. Podkreślił, że państwa strefy euro i ich przywódcy muszą się zjednoczyć i połączyć "integrację walutową ze skuteczniejszą i harmonijną polityką budżetową".

USA próbowały wspólnie ze strefą euro opanować kryzys, jednak "porozumienie jest trudne", jeśli wspólną drogę stara się wypracować grupa krajów o różnej sytuacji gospodarczej i kierująca się różnymi politykami - powiedział prezydent USA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obama o kryzysie zadłużenia w strefie euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.