Obchody 50. rocznicy budowy muru berlińskiego

Obchody 50. rocznicy budowy muru berlińskiego
Historycy poczdamskiego Centrum Badań nad Historią Współczesną udokumentowali 136 przypadków ofiar muru berlińskiego w latach 1961-1989, lecz zdaniem badaczy ofiar mogło być w sumie 600-700. (fot. EPA/BRITTA PEDERSEN)
PAP / slo

Minutą ciszy uczcili mieszkańcy Berlina w sobotę w południe 50. rocznicę rozpoczęcia budowy muru berlińskiego, który dzielił miasto przez 28 lat. W czasie nocnych uroczystości odczytano nazwiska 136 osób, które zginęły w czasie forsowania muru.

O godz. 12 zabrzmiały dzwony berlińskich kościołów, a pociągi metra przez minutę nie kursowały. Niemiecka flaga na siedzibie parlamentu była spuszczona do połowy masztu.

Prezydent Christian Wulff podkreślił, że ofiarami muru są nie tylko zabici w czasie próby przedostania się na drugą stronę lub, ci, którzy za takie wysiłki zapłacili więzieniem, ale "miliony ludzi, którym odmówiono decydowania o własnym życiu".

- Nie mam żadnego zrozumienia dla tych, którzy próbują relatywizować dramaty muru berlińskiego; był on i jest nadal powodem do wstydu, co trzeba wyraźnie powiedzieć - mówił z kolei burmistrz Berlina Klaus Wowereit na Bernauer Strasse, gdzie znajduje się miejsce pamięci poświęcone murowi berlińskiemu.

W transmitowanej przez telewizję uroczystości uczestniczyła także kanclerz Angela Merkel.

Z związku z rocznicą przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek napisał w oświadczeniu, że "mur dzielił nie tylko miasto, ale cały kontynent". Zaznaczył, że rocznica powinna przypomnieć nam, byśmy unikali wszelkich podziałów między ludźmi.

W stolicy zjednoczonych Niemiec do dziś pozostały nieliczne fragmenty muru, stanowiąc miejsca pamięci o ofiarach reżimu, a także atrakcję turystyczną, jak Galeria East Side w okolicy berlińskiego Dworca Wschodniego (Ostbahnhof).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody 50. rocznicy budowy muru berlińskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.