OBWE apeluje do Kijowa i Krymu ws. mniejszości

OBWE apeluje do Kijowa i Krymu ws. mniejszości
(fot. EPA/ANDREY SINITSYN)
6 lat temu
PAP / psd

Na Ukrainie głównymi problemami związanymi z mniejszościami narodowymi są obecnie: polityka językowa i sytuacja na Krymie, gdzie Ukraińcy i Tatarzy znajdują się w niepewnym położeniu - oceniła wysoka komisarz OBWE ds. spraw mniejszości narodowych Astrid Thors.

Jej ocenę z wizyt na Ukrainie na przełomie marca i kwietnia opublikowało w piątek OBWE.

Thors nawiązuje do kontrowersji wokół tzw. ustawy językowej przyjętej na Ukrainie w 2012 roku, za rządów prezydenta Wiktora Janukowycza, i korzystnej przede wszystkim dla Rosjan. W lutym ustawę odwołał nowy parlament, co przyczyniło się do oskarżeń ze strony Rosji o dyskryminację przez nowe władze w Kijowie mniejszości narodowych. Decyzji o uchyleniu ustawy nie podpisał p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Komisarz OBWE "z zadowoleniem przyjęła informację, że rząd tymczasowy nie ma zamiaru podejmować pospiesznych decyzji dotyczących polityki językowej" - głosi komunikat. Thors wyraziła ocenę, że "nie ma powodu, by parlament ukraiński spieszył się z nowymi decyzjami". Wezwała władze w Kijowie do konsultacji ze wszystkimi mniejszościami, jak i organizacjami międzynarodowymi w celu zapewnienia zgodności przepisów językowych ze standardami europejskimi. "Trzeba również czasu na to, by ocenić zalety i wady ustaw o języku z 2012 roku oraz ich wdrożenie w życie" - dodaje komunikat.

Zaznacza dalej, że Thors nadal jest zaniepokojona sytuacją na Krymie. Przytacza jej wypowiedź z 6 marca o tym, że "ludzie na Krymie, w szczególności Tatarzy krymscy i społeczność ukraińska, znajdują się w niepewnym położeniu".

Ponadto Thors "pochwaliła wysiłki rządu tymczasowego (w Kijowie) w kwestiach bezpieczeństwa w kraju, w tym rozbrojenie grup zbrojnych, które działają poza ramami obowiązującego prawa" - dodaje komunikat. Zaznacza, że wielu rozmówców Thors wyrażało zaniepokojenie obecnością "grup zmilitaryzowanych o niejasnym statusie".

Przedstawicielka OBWE odwiedziła w dniach 23-28 marca Kijów, Donieck, Łuhańsk i Odessę; następnie Kijów w dniach 1-3 kwietnia. Wcześniej, od 4 do 6 marca była na Krymie. Komunikat OBWE zaznacza, że wysoka komisarz ze względu na charakter jej funkcji, wymagającej zaufania, rzadko wypowiada się publicznie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

OBWE apeluje do Kijowa i Krymu ws. mniejszości
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

OBWE apeluje do Kijowa i Krymu ws. mniejszości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.