"Odpowiedzią na kryzys jest otwartość, a nie izolacja"

"Odpowiedzią na kryzys jest otwartość, a nie izolacja"
(fot. PAP/EPA/BERND VON JUTRCZENKA)
PAP / kw

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że uważany za niepodważalny ład międzynarodowy jest zagrożony przez liczne kryzysy. Jej zdaniem właściwą odpowiedzią na te zagrożenia nie jest izolacja od świata, lecz otwartość i współpraca.

"Wielu ludzi niepokoi się w tych dniach o stabilność porządku, do którego się przyzwyczaili" - powiedziała Merkel podczas debaty w parlamencie na temat projektu budżetu na rok 2017.

"Ponad ćwierć wieku po upadku muru berlińskiego, po ponownym zjednoczeniu Niemiec, co pozwoliło wszystkim żyć zgodnie z wartościami, po zjednoczeniu Europy, do której doszły kraje z Europy Środkowej i Wschodniej, nagle okazało się, że to, co uważaliśmy za oczywiste, wcale tak oczywiste nie jest" - mówiła szefowa niemieckiego rządu.

Merkel ostrzegła przed populizmem rozprzestrzeniającemu się - jak zauważyła - przede wszystkim dzięki internetowi, "gdzie nie ma zasad rzetelności, które obowiązują dziennikarzy innych mediów". "Tworzenie opinii publicznej odbywa się inaczej niż 20 lat temu" - podkreśliła Merkel, wskazując na fałszywe strony i działania troli.

DEON.PL POLECA

"Aby dotrzeć do ludzi i przekonać ich (do naszych racji), musimy nauczyć się obchodzić z tymi zjawiskami, a jeśli to konieczne, wprowadzić regulacje" - mówiła Merkel. Jak dodała, należy uczynić wszystko co tylko możliwe, by powstrzymać "komentarze pełne nienawiści, które niszczą godność człowieka".

Niepokój o stabilizację potęgowany jest wydarzeniami wokół nas - powiedziała Merkel, wskazując na rosnące wpływy populistów i politycznych radykałów w zachodnim świecie. Wśród kryzysów międzynarodowych, mających wpływ na sytuację Niemiec i Europy, wymieniła wydarzenia w Turcji, wojnę w Syrii oraz międzynarodowy terroryzm.

"W tej skomplikowanej sytuacji mamy do wyboru dwie możliwości - zauważyła niemiecka kanclerz. - Albo wycofamy się, ograniczymy się do siebie i swojego kraju, odizolujemy się, spróbujemy znaleźć proste odpowiedzi na to, co wydaje się być skomplikowane, albo będziemy umacniać nasze wartości - które uważamy za ważne i słuszne - nie tylko u nas, ale na całym świecie wspólnie z naszymi partnerami, z USA i z sojusznikami na świecie".

"Żyjemy w czasach zawrotnych globalnych przemian. Mamy możliwość stopniowego kształtowania globalizacji w sposób humanitarny, ale to zakłada otwartość. Otwartość zapewni nam większe bezpieczeństwo niż izolacja, jestem o tym głęboko przekonana" - mówiła Merkel w Bundestagu.

Liderka największej partii opozycyjnej - Lewicy, Sahra Wagenknecht poddała politykę Merkel krytyce. Polityka rządu doprowadziła jej zdaniem do pogłębienia społecznych nierówności i do międzynarodowej izolacji Niemiec. "Coraz więcej ludzi w Niemczech ma powód, by odczuwać rozczarowanie i wściekłość" - mówiła Wagenknecht. Kontynuacja tej polityki może sprawić, że pewnego dnia fotel kanclerza zajmie "niemiecki Donald Trump" - ostrzegła szefowa klubu parlamentarnego Lewicy.

Wagenknecht wezwała do wyjścia Niemiec z wojskowych struktur "zdominowanego przez Amerykę" NATO.

Szef klubu parlamentarnego współrządzącej SPD, Thomas Oppermann, zarzucił Wagenknecht uprawianie populizmu "a la Trump". "Dawniej mówiliście +Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się+. Dziś hasło brzmi: +populiści wszystkich krajów, łączcie się+. Wasza odpowiedź na prawicowy populizm to jeszcze większy populizm z lewa" - powiedział Oppermann.

CDU/CSU i SPD rządzą wspólnie od 2013 roku. Merkel ogłosiła w niedzielę, że w wyborach parlamentarnych w 2017 roku będzie się ubiegać o reelekcję.

Projekt budżetu na przyszły rok ma być przyjęty w piątek. Ustawa przewiduje wydatki w wysokości 329,1 mld euro. Ponad połowa wszystkich wydatków przeznaczona jest na cele socjalne. Rząd Merkel zaproponował po raz czwarty budżet bez deficytu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Odpowiedzią na kryzys jest otwartość, a nie izolacja"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.