Odsłonięto pomnik poświęcony polskim lotnikom w Irlandii Północnej

Odsłonięto pomnik poświęcony polskim lotnikom w Irlandii Północnej
Piloci Dywizjonu 303 (fot. Oldphotosincolor / Wikimedia Commons)
PAP / pk

Pomnik, poświęcony pamięci polskich lotników i żołnierzy polskich sił zbrojnych, którzy zostali pochowani w Irlandii Północnej, został odsłonięty w sobotę w Newtownards, 16 km na wschód od Belfastu.

Monument - z godłem Polski, znakiem Polskich Sił Powietrznych oraz symbolami Dywizjonu 303 "Kościuszkowców" i Dywizjonu 315 "Dęblińskiego", które w latach 1943-44 stacjonowały w pobliskiej bazie RAF Ballyhalbert - stanął na Court Square w Newtownards dzięki staraniom polskiej społeczności lokalnej we współpracy z władzami rady regionu Ards and North Down.

Pomysłodawca projektu Maciej Bator z programu "For Your Freedom and Ours" tłumaczył w rozmowie z PAP, że upamiętnienie polskich lotników wydawało się być najbardziej odpowiednim sposobem na upamiętnienie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także wspólnych rocznic stu lat istnienia Polskich Sił Powietrznych i Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

Jak zaznaczył, na lokalnym cmentarzu pochowanych jest trzech byłych polskich pilotów, a rodziny dwóch członków Polskich Sił Powietrznych, którzy osiedlili się po wojnie w tym regionie wciąż mieszkają w okolicy. Córki polskich weteranów - Wanda Henderson i Katarina Denkowski - dokonały uroczystego odsłonięcia pomnika w obecności władz lokalnych i ambasadora RP w Wielkiej Brytanii Arkadego Rzegockiego.

"Co roku przed pobliskim cenotafem organizowane są duże obchody Remembrance Sunday (uroczystości upamiętniające osoby poległe w obronie wolności, które zawsze odbywają się w drugą niedzielę listopada, w dniach obchodów rocznicy zakończenia I wojny światowej - PAP) i zależało nam na tym, aby znaleźć odpowiednio wyeksponowane miejsce dla polskiej części tej historii" - tłumaczył Bator.

Jak dodał, "chcieliśmy w szczególności, żeby było ono dostępne nie tylko dla tych, którzy specjalnie go szukają, ale także dla lokalnych mieszkańców, którzy mogą dowiedzieć się nieco więcej".

"Mamy nadzieję, że będzie przypominał nie tylko o wspólnej historii dotyczącej Polskich Sił Powietrznych w Irlandii Północnej, ale także pomoże w promowaniu dobrych relacji między lokalną społecznością a Polakami mieszkającymi w tej części Wielkiej Brytanii" - zaznaczył aktywista.

Pomnik został sfinansowany w 75 proc. przez Northern Ireland War Memorial Museum, a pozostałą jedną czwartą zebrano w zbiórce publicznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odsłonięto pomnik poświęcony polskim lotnikom w Irlandii Północnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.