ONZ opublikowała raport dot. wykorzystywania dzieci w celach militarnych

ONZ opublikowała raport dot. wykorzystywania dzieci w celach militarnych
Zdj.: Zubaida Yahya Abdellatif Abdallah/depositphotos.com
PAP/tkb

Sekretarz generalny ONZ poinformował, że w 2020 roku ponad 8,5 tys. dzieci było wykorzystywanych jako żołnierze w różnych konfliktach na świecie. Prawie 2,7 tys. z nich zostało zabitych - informuje PAP.

Informacja została podana przy okazji dorocznego raportu dla Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat dzieci w konfliktach zbrojnych. Raport ten dotyczy zabijania, okaleczania i wykorzystywania seksualnego dzieci, uprowadzania lub rekrutacji, odmowy dostępu do pomocy oraz ataków na szkoły i szpitale.

DEON.PL POLECA
Podano, że w 21 konfliktach na świecie dopuszczono się naruszeń wobec 19 379 dzieci. Najwięcej naruszeń w 2020 r. popełniono w Somalii, Demokratycznej Republice Konga, Afganistanie, Syrii i Jemenie. W ub.r. 8 521 dzieci było wykorzystywanych jako żołnierze, podczas gdy 2 674 dzieci zginęło, a 5 748 zostało rannych w różnych konfliktach.

Raport zawiera również czarną listę, która ma zawstydzić strony konfliktów w nadziei, że zmusi je do wprowadzenia środków ochrony dzieci – podaje Reuter. Lista ta od dawna budzi kontrowersje, a dyplomaci twierdzą, że Arabia Saudyjska i Izrael wywierały w ostatnich latach naciski, aby na niej się nie znaleźć.

Izrael nigdy nie został umieszczony na liście, podczas gdy koalicja wojskowa pod wodzą Saudyjczyków została z niej usunięta w 2020 r., kilka lat po tym, jak po raz pierwszy została wymieniona w związku z zabijaniem dzieci w Jemenie. Aby stłumić kontrowersje wokół raportu, czarna lista wydana w 2017 r. przez Guterresa została podzielona na dwie kategorie. W jednej wymieniono strony, które wprowadziły środki ochrony dzieci, a w drugiej strony, które tego nie zrobiły.

Na opublikowanych w poniedziałek listach nie było wielu istotnych zmian. Jedynymi stronami, które nie wprowadziły wspomnianych środków, są birmańska junta - za zabijanie, okaleczanie i przemoc seksualną wobec dzieci oraz syryjskie siły rządowe - za rekrutację dzieci, zabijanie, okaleczanie i przemoc seksualną wobec dzieci oraz ataki na szkoły i szpitale.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Milka, Dorota Bielska

Wywiad rzeka opowiadający o cudownym życiu niezwykłego człowieka. Michał jest artystą i urzędnikiem, zwiedził dwadzieścia trzy kraje, sprawia, że gdziekolwiek się pojawi, na twarzach ludzi gości uśmiech. Jest dżentelmenem, który zauważa piękno w każdej kobiecie....

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ONZ opublikowała raport dot. wykorzystywania dzieci w celach militarnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.