Oslo: rozpoczynają się Piłkarskie Mistrzostwa Świata Bezdomnych

Oslo: rozpoczynają się Piłkarskie Mistrzostwa Świata Bezdomnych
(fot. Benno Hansen (originally posted to Flickr as dsc03612x) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons)
KAI / kw

Ponad 500 bezdomnych, uchodźców oraz byłych alkoholików i narkomanów z 50 krajów weźmie udział w tegorocznych Piłkarskich Mistrzostw Świata Bezdomnych. Turniej rozpocznie się 29 sierpnia w Oslo, stolicy Norwegii, i potrwa do 5 września.

Homeless World Cup jest rozgrywany od 2003 r. Według organizatorów, inicjatywa ta ma włączać sport jako jedną z form "pomocy dla samopomocy" w wychodzeniu z ubóstwa, uzależnień i bezdomności.

Piłkarskie Mistrzostwa Świata Bezdomnych sponsorują takie instytucje jak ONZ, Europejska Unia Piłkarska - UEFA, światowe koncerny artykułów sportowych oraz kościelne i świeckie organizacje pomocy.

DEON.PL POLECA

Pomysłodawcą Homeless World Cup jest Harald Schmied, redaktor naczelny ulicznej gazety Caritas w Grazu, "Megaphon". Pomysł, który przedstawił podczas spotkania Międzynarodowej Sieci Gazet Ulicznych INSP w Anglii, natychmiast znalazł zwolenników. W pierwszym turnieju w Grazu uczestniczyło 18 drużyn.

W ostatnich latach turniej rozgrywany był m.in. w Mediolanie (2009), Rio de Janeiro (2010), Paryżu (2011), Meksyku (2012), Poznaniu (2013), Chile (2014), Amsterdamie (2015) i Glasgow (2016).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Oslo: rozpoczynają się Piłkarskie Mistrzostwa Świata Bezdomnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.