Palermo: skazano przemytników migrantów

Palermo: skazano przemytników migrantów
(fot. PAP / EPA / YANNIS KOLESIDIS)
PAP / ml

Wyroki od 2 do 6 lat i 4 miesięcy więzienia wymierzył sąd w Palermo na Sycylii sześciu Erytrejczykom oskarżonym o przemyt migrantów. Media informują, że po raz pierwszy włoski wymiar sprawiedliwości uznał istnienie organizacji zajmującej się przemytem ludzi.

Przemytnicy migrantów przebywają w więzieniu od 2014 roku. Śledztwo wykazało, że cała szóstka tworzyła komórkę grupy przestępczej, która migrantom przypływającym z Libii na wybrzeża Włoch organizowała pobyt w tym kraju lub nielegalny transfer do innych państw europejskich.
Nieuchwytni dla włoskiego wymiaru sprawiedliwości pozostają trzej szefowie gangu, ukrywający się prawdopodobnie w Libii.
Dochodzenie wszczęto po katastrofie małego statku u wybrzeży Lampedusy w październiku 2013 roku. Zginęło w niej 366 migrantów z Afryki, głównie z Etiopii i Erytrei. Ci, którzy ocaleli, opowiedzieli potem śledczym o tym, jak został zorganizowany ich rejs, i przedstawili szczegóły działalności organizacji przemytników.
W ostatnich latach włoskie siły zatrzymały kilkuset przemytników, którzy często ukrywają się na pokładach łodzi i pontonów wśród migrantów. Ci zazwyczaj po zejściu na ląd wskazują ich jako organizatorów przerzutu. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Palermo: skazano przemytników migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.