Państwo Islamskie grozi Hiszpanii zemstą za zabicie terrorystów

Państwo Islamskie grozi Hiszpanii zemstą za zabicie terrorystów
(fot. Redline / Shutterstock.com)
PAP / pk

Państwo Islamskie (IS) opublikowało nagranie, w którym zapowiedziało zemstę na Hiszpanii za zabicie przez jej służby policyjne sześciu terrorystów, biorących udział w zeszłorocznych atakach w Barcelonie i Cambrils.

Jak poinformowały w czwartek hiszpańskie media, w nakręconym przez IS filmie bierze udział pochodzący z Andaluzji Ahram Perez, który zapowiada zemstę na Hiszpanii.

Według dziennika "El Confidencial" film jest dostępny od wtorku na komunikatorze Telegram, gdzie informacje są zaszyfrowane. Materiał dżihadystów odnosi się niemal w całości do zamachów w Katalonii z sierpnia 2017 r. i jest pełen pogróżek pod adresem Hiszpanii.

"Wasza brudna krew zostanie przelana w taki sam sposób, w jaki wy przelaliście naszą czystą krew" - zagrozili w materiale wideo dżihadyści z IS.

W części filmu skierowanej do muzułmanów zamieszkujących Hiszpanię dżihadyści z IS wezwali do emigrowania lub przeciwstawiania się świeckiemu państwu. "Oni nigdy nie zgodzą się, aby istniało państwo, w którym muzułmanie żyją zgodnie z prawem islamskim" - stwierdzili autorzy filmu.

Madrycka gazeta twierdzi, że właśnie powracający do Hiszpanii bojownicy IS, a także zamieszkujący ten kraj dżihadyści stanowią dziś dla policji największe zagrożenie terrorystyczne.

Z informacji "El Confidencial" wynika, że zdecydowaną większość w gronie 233 dżihadystów, którzy w ostatnich latach wyjechali z Hiszpanii do Syrii i Iraku, aby zasilić struktury Państwa Islamskiego, stanowią Marokańczycy, bądź dzieci marokańskich imigrantów.

Dżihadyści, którzy zaatakowali w Barcelonie i Cambrils 17 i 18 sierpnia 2017 r. przy użyciu samochodów oraz noży, pochodzili z katalońskiego miasta Ripoll. Większość z nich choć posiadała paszport Maroka, urodziła się w Hiszpanii w rodzinach imigranckich.

W zeszłorocznych zamachach w Katalonii zginęło 16 osób, a ponad 130 zostało rannych. Policja zabiła też sześciu z dwunastu członków grupy, której przewodził marokański imam Abdelbaki As-Satty. Ze śledztwa wynika, że był on powiązany z Państwem Islamskim.

Terroryści z Ripoll pierwotnie planowali dokonanie kilku dużych zamachów w turystycznych częściach Barcelony. 16 sierpnia ub.r. doszło jednak do wybuchu w Alcanar, gdzie mieściła się logistyczna baza dżihadystów. Zginął w niej imam As-Satty oraz inny terrorysta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Państwo Islamskie grozi Hiszpanii zemstą za zabicie terrorystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.