Państwo Islamskie zajęło część Palmiry

Państwo Islamskie zajęło część Palmiry
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Dżihadyści z Państwa Islamskiego przejęli w sobotę kontrolę nad rejonami na północy Palmiry, strategicznego miasta w Syrii, gdzie znajdują się także słynne pozostałości antycznego miasta. Informację o postępach IS podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Państwo Islamskie "przejęło kontrolę nad znaczną częścią północnej Palmiry, trwają intensywne starcia" - poinformował szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman.

Ofensywę na Palmirę IS rozpoczęło w środę, a w ciągu kolejnych dwóch dni przybliżyło się znacznie do miasta. W trakcie ofensywy dżihadyści przeprowadzili egzekucje co najmniej 49 cywilów.

Palmira, leżąca 240 km na północny wschód od Damaszku, słynie z imponujących ruin miasta, będącego niegdyś jednym z ważniejszych centrów antycznego świata. W niepowtarzalną całość splotły się w Palmirze inspiracje ze Wschodu i Zachodu - perskie i grecko-rzymskie. Sławą cieszą się zwłaszcza palmireńskie rzymskie portyki kolumnowe i charakterystyczne wieże grobowe.

W ostatnich miesiącach dżihadyści, zajmując kolejne tereny w Iraku i Syrii, celowo niszczyli znajdujące się tam cenne starożytne zabytki i stanowiska archeologiczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Państwo Islamskie zajęło część Palmiry
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.