Pieskow: propozycje Trumpa ws. rozbrojenia nuklearnego "niepoważne"

Pieskow: propozycje Trumpa ws. rozbrojenia nuklearnego "niepoważne"
(fot. PAP/EPA/SHAWN THEW)
PAP / ml

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w sobotę, że propozycje prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie rozbrojenia nuklearnego są "niepoważne". W czwartek "Washington Post" podał, że Trump chce nowych porozumień o kontroli broni z Rosją i Chinami.

"Idealnie byłoby oczyścić cały świat z broni nuklearnej, (...) jednak z drugiej strony bylibyśmy pozbawieni czynnika odstraszającego" - powiedział Pieskow dziennikarzom na marginesie międzynarodowego forum Inicjatywy Pasa i Szlaku, cytowany przez agencję Reutera.

"Washington Post", powołując się na źródła w amerykańskiej administracji, napisał w czwartek, że Trump nakazał swoim współpracownikom, by rozpoczęli przygotowania do osiągnięcia nowych porozumień o kontroli broni z Rosją i Chinami. W artykule podkreślono, że inicjatywa wciąż jest na bardzo wczesnym etapie poszukiwania rozwiązań.

W lutym USA zawiesiły przestrzeganie układu o likwidacji rakiet pośredniego i średniego zasięgu (INF) i zapowiedziały, że za pół roku wycofają się z niego, jeśli Rosja nie zacznie się stosować do jego zapisów. W odpowiedzi prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Moskwa wstrzymuje swój udział w traktacie.

DEON.PL POLECA

Jednocześnie podpisany w 2011 r. przez Rosję i USA układ rozbrojeniowy tzw. nowy START wygasa w 2021 roku. Jak przypomniał "WP", w przeszłości Trump nazwał ten wynegocjowany przez swojego poprzednika Baracka Obamę pakt jednostronnym i prawdopodobnie wolałby zawrzeć z Moskwą nową umowę niż wydłużać czas obowiązywania obecnego porozumienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pieskow: propozycje Trumpa ws. rozbrojenia nuklearnego "niepoważne"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.