Piraci ukradli 3 tys. ton paliwa z tankowca

Piraci ukradli 3 tys. ton paliwa z tankowca
(fot. flickr.com/ by Travis S.)
PAP / ad

Piraci uwolnili w czwartek grecki tankowiec, uprowadzony we wtorek u wybrzeży Togo. Ukradli z niego trzy tysiące ton paliwa - poinformował przedstawiciel armatora.

"Zabrali część ładunku, biżuterię i pieniądze należące do załogi" - dodał.

Nie jest jasne, w jaki sposób piraci zabrali olej napędowy ze statku. Uciekli w jednej z łodzi ratunkowych należących do jednostki.

Cała załoga jest zdrowa. Statek płynie do portu w Lome, gdzie zostanie naprawiony uszkodzony system łączności.

Pływający pod banderą wyspy Man tankowiec z 23 rosyjskimi marynarzami na pokładzie transportował 50 tysięcy ton oleju napędowego i benzynę. Został zaatakowany w Zatoce Gwinejskiej, około 17 mil morskich od Lome, stolicy Togo. Piraci przedostali się na pokład i zmusili załogę do podniesienia kotwicy.

Wybrzeża zachodniej Afryki, a szczególnie Zatoka Gwinejska, stały się jednym z miejsc aktywnej działalności piratów. Według opublikowanego w lipcu raportu Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) u wybrzeży Togo, Beninu i Nigerii między styczniem a czerwcem doszło do 32 ataków piratów. W tym samym okresie 2011 roku ataków takich było 25. Raport zwraca uwagę na "wysoki poziom przemocy" podczas większości incydentów; podaje też, że uprowadzono dziesiątki zakładników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Piraci ukradli 3 tys. ton paliwa z tankowca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.