Płaci grzywny muzułmanek za nikab

Płaci grzywny muzułmanek za nikab
(fot. rytc/flickr.com)
PAP / apio

Francuski biznesmen Rachid Nekkaz opłacił w środę w Brukseli grzywny po 50 euro za dwie Belgijki, które złamały zakaz noszenia muzułmańskich burek i nikabów w miejscach publicznych. Planuje też pozwać Belgię i Francję do sądu za wprowadzenie zakazu.

Wkrótce biznesmen, który startował w wyborach prezydenckich we Francji w 2007 roku, pojedzie do francuskiego Roubaix, aby opłacić karę 75 euro wymierzoną tamtejszej muzułmance noszącej nikab na ulicy.

- Francja i Belgia postanowiły odebrać kobietom możliwość i wolność wyboru noszenia tego, co chcą - powiedział Nekkaz reporterom pod brukselskim ratuszem. Towarzyszyły mu obie skazane - dziewczyny w wieku 16 i 17 lat.

- Nie do zaakceptowania jest fakt, że europejskie rządy ustanawiają prawo, które nie szanuje praw jednostki - oznajmił Nekkaz, który wcześniej deklarował, że osobiście jest przeciwny noszeniu nikabów.

Nekkaz zapowiedział, że będzie walczył z zakazem na drodze prawnej. - Podam Francję i Belgię do ich krajowych sądów, a później do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka za łamanie wolności jednostki - powiedział biznesmen.

Francja wprowadziła zakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych w kwietniu jako pierwszy kraj europejski. W Belgii przepis ten wszedł w życie w lipcu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Płaci grzywny muzułmanek za nikab
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.