Podcast Tomasza Terlikowskiego: nikt nikogo nie może skazać na piekło

Podcast Tomasza Terlikowskiego: nikt nikogo nie może skazać na piekło
Tomasz Terlikowski (fot. Studio Inigo)
0:00
- 0:00

- Nikt z nas nie może mówić, że ktoś trafił do piekła. Nikt nie ma takiego prawa – dowodzi Tomasz Terlikowski w drugim odcinku przygotowywanego na Deonu podcastu „Tak myślę”.

Red. Terlikowski przyznaje, że po śmierci osób, które w jakichś powodów nie zostały poddane ludzkiej sprawiedliwości, uruchamia się w wielu osobach przekonanie, że teraz tymi, którzy dopuścili się okropnych rzeczy „zajmie się Bóg, czeka ich piekło i odbiorą sprawiedliwość”.

- Bóg staje się w takiej sytuacji wyłącznie sędzią, który ma nadrabiać braki naszej ludzkiej sprawiedliwości, a niekiedy też – być może zrozumiałej – ale tylko chęci zemsty. Tyle tylko, że taka wizja nie nic wspólnego ani z chrześcijaństwem, ani z Ewangelią, ani z katolickim rozumieniem piekła – zwraca uwagę publicysta.

- Piekło nie bowiem wiecznym linczem, nie jest zemsta Boga, który czekał na nasze potknięcia, albo miejscem, gdzie na wieki realizuje się nasza ludzka chęć rozliczenia. Taka wizja piekła wiązałaby się bowiem z wizją okrutnego, bezlitosnego Boga, który za nasze doczesne, cząstkowe błędy karałby na wieczność - - podkreśla Tomasz Terlikowski. – Bóg, który byłby taki, jak w tej wizji, nie znałby tez głębi naszego serca, nie szukałby chociaż iskierki dobra, ale sądziłby na podstawie tego, co wiemy my, z pozorów w pewnym sensie. Bóg chrześcijan wcale taki nie jest.

- On szuka w nas zawsze dobra, chce zbawić każdego z nas - dopowiada Tomasz Terlikowski. – Sprawiedliwość Boża będzie zawsze również miłosierdziem. Nie ma innej Bożej sprawiedliwości.

Autor podcastu „Tak myślę” podkreśla, aby pamiętać, że to nie Bóg kieruje nas do piekła. – Sami je sobie wybieramy. Bóg, nawet w ostatniej chwili naszego życia, da nam szansę, aby się nawrócić. Jeżeli tego nie zrobimy, to będzie to tylko nasz wybór - mówi dobitnie.

- W chwili śmierci każdego z nas potrzebna jest modlitwa - za niego, za nas, być może także za skrzywdzonych przez niego. Ale na pewno nie jest potrzebne skazywanie kogokolwiek na piekło.

O czym posłuchamy w drugim odcinku podcastu Tomasz Terlikowskiego "Tak myślę"

Wystąpienie papieża Franciszka na temat kultury odrzucenia - 1:36

Wykład kard. George’a Pella o przyczynach klęski reformy finansów Watykanu - 4:10

Rozmowa o Kościołach ormiańskich z ks. prof. Józefem Naumowiczem, administratorem parafii ormiańsko-katolickiej w Warszawie - 6:47

Teologia – dlaczego na piekło nie wolno nikogo skazywać - 38:20

Podsumowanie warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich - rozmowa z ks. dr. Piotrem Studnickim, dyrektorem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży - 42:14

Kanadyjscy biskupi przepraszają rdzennych mieszkańców za cierpienia i ból, jakiego doświadczyli w szkołach prowadzonych przez instytucje katolickie. Czy będą także przeprosiny ze strony papieża? - 1:03:05

Gdzie można słuchać podcastu Tomasz Terlikowskiego "Tak myślę"

Co piątek w portalu DEON.pl emitowany jest premierowy odcinek podcastu "Tak myślę".

Tu posłuchasz całego odcinka podcastu "Tak myślę"

Całe odcinki podcastu Tomasza Terlikowskiego dostępne są w serwisie Spotify.

Podcastu można słuchać także na platformie YouTube.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego: nikt nikogo nie może skazać na piekło
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.