Polska przekonuje w Paryżu do czystego węgla

Polska przekonuje w Paryżu do czystego węgla
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
Julita Żylińska / PAP / pk

Węgiel może być czysty, w Polsce powstają nowoczesne bloki i przyszłościowe technologie - przekonywali w Paryżu przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

Podczas polskiej prezentacji na szczycie klimatycznym w Paryżu prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak, dyrektor Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej i dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla prezentowali czyste technologie węglowe i osiągnięcia Polski w tym zakresie.

Jak podkreślił prof. Nowak, Polska ma czym się pochwalić. - Zazdroszczą nam ludzie na całym świecie (...). To są rzeczywiste demonstracyjne instalacje, które pracują w naszej energetyce, żeby pokazać jak poradzić sobie z CO2 podczas spalania węgla - powiedział po prezentacji. Wskazał, że w Polsce realizowany był strategiczny program dla energetyki, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego celem było "opracowane kilku opcji technologicznych dotyczących spalania węgla i pozwalających na drastycznie zmniejszenie emisji CO2".

Wymienił największy na świecie kocioł spalający biomasę w Połańcu, największe bloki fluidalne pozwalające spalać gorszej jakości paliwa i biomasę w Łagiszy i Turowie. - Czy ktoś wie, gdzie to jest? W Polsce - mówił.

- Dzięki czystym technologiom jest przyszłość dla węgla, olbrzymia przyszłość, to trzeba powtarzać wiecznie, że węgiel w Polsce ma przyszłość. Jest to nasze paliwo zapewniające nam bezpieczeństwo energetyczne, mamy technologie, w Polsce powstają nowoczesne bloki i mamy technologie przyszłościowe - przekonywał przedstawiciel AGH.

Poinformował, że nowoczesny blok węglowy o mocy około 900 megawatów, taki jak w Jaworznie, kosztuje około 6,8 mld złotych. Zauważył, że jeżeli fińska firma Fortum buduje w Polsce duży węglowy blok energetyczny w Zabrzu, to "chyba potrafią wyliczyć, że jest to jednak paliwo najtańsze, pewne".

Pytany podczas prezentacji o źródła odnawialne energii w Polsce, odparł, że energetyka wiatrowa w naszym kraju jest ograniczona, gaz jest możliwością, ale jest droższy od węgla, a elektrownia jądrowa to ogromna inwestycja.

- Podstawą produkcji energii elektrycznej i ciepła w Polsce jest węgiel - podkreślił Nowak. Poinformował, że 85 proc. energii produkowanej jest z węgla. - Nie mamy w tej chwili innej opcji technologicznej - dodał. Pytany o geotermię i biomasę, odparł, że są to ciągle małe źródła. -  Geotermia może być (używana) do produkcji ciepła, nie do produkcji energetycznej. Biomasę utylizujemy - powiedział Nowak.

Dr Sobolewski powiedział, że prezentacja w Paryżu miała pokazać "inne spojrzenie na węgiel". - W Europie jest to spaczenie, histeria antywęglowa - zaznaczył. - Chcieliśmy pokazać, że węgiel może być brudny, ale może być też czysty, to tylko zależy od technologii. Zauważył, że chodzi o technologie zarówno dla wielkiej energetyki, jak i dla pojedynczego użytkownika.

- Trzeba po prostu iść z duchem czasu. I jeżeli zaproponujemy dobrą technologię, rzeczywiście niskoemisyjną i na koniec (...), jeśli nie będzie ona przerażająco droga, to następny etap już nie jest dla naukowców (...), ale dla polityków. Oni muszą pokazać: chcemy to promować, wdrażać - zaznaczył.

Wymienił opcje czystych technologii węglowych, takie jak m.in. wysokosprawna energetyka, czyli spalanie, usuwanie CO2 ze spalin, zgazowanie węgla, czyli przemiana węgla w paliwo gazowe.

Dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla podczas prezentacji przedstawił m.in. działalność Centrum Czystych Technologii Węglowych w Zabrzu, z jego pilotażowymi instalacjami do zgazowywania węgla i usuwania dwutlenku węgla ze spalin.

W Paryżu, podczas oficjalnych wydarzeń szczytu klimatycznego, praktycznie nie mówi się o czystych technologiach węglowych, wymienia się jedynie wychwytywanie i składowanie CO2 (CCS). Polska prezentacja na temat czystych technologii węglowych zgromadziła jedynie umiarkowaną liczbę słuchaczy.

Trwająca do 11 grudnia paryska konferencja klimatyczna krajów ONZ ma się zakończyć globalnym porozumieniem klimatycznym. Chodzi o to, by dzięki zadeklarowanym działaniom nie dopuścić do większego wzrostu średnich temperatur na świecie niż 2 stopnie Celsjusza w porównaniu z erą przedindustrialną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska przekonuje w Paryżu do czystego węgla
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.