Ponad 39 tysięcy ofiar konfliktu w Syrii

Ponad 39 tysięcy ofiar konfliktu w Syrii
(fot. EPA/SANA)
PAP / drr

Ponad 39 tysięcy osób, w większości cywilów, zginęło dotychczas w trwającym od 20 miesięcy konflikcie wewnętrznym w Syrii - poinformowało w czwartek opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Od wybuchu konfliktu 15 marca 2011 roku życie straciło co najmniej 27 410 cywilów, w tym osoby, które chwyciły za broń, by walczyć z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. W walkach zginęło również 9 800 żołnierzy sił rządowych oraz 1 359 dezerterów.

- Do tego należy dodać 743 zabitych, których tożsamość nie została jeszcze ustalona - sprecyzowała organizacja. Razem daje to liczbę 39 312 ofiar śmiertelnych konfliktu. Bilans ten nie obejmuje tysięcy osób zatrzymanych przez reżim i zaginionych ani większości ofiar po stronie proreżimowych milicji Szabiha.

Obserwatorium opiera swoje rachuby na danych pozyskiwanych od szerokiej siatki swoich działaczy, adwokatów i lekarzy obecnych na miejscu w Syrii.

Brutalne represje stosowane przez reżim wobec powszechnego ruchu kontestacji doprowadziły do jego zmilitaryzowania. W walkach między rebeliantami a wojskiem, w bombardowaniach oraz ostrzale artyleryjskim prowadzonym przez oddziały wierne reżimowi codziennie giną dziesiątki ludzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ponad 39 tysięcy ofiar konfliktu w Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.