Poroszenko apeluje o natychmiastowy rozejm

Poroszenko apeluje o natychmiastowy rozejm
Kanclerz Niemiec Angela Merkel (L), Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko (P) (fot. PAP/EPA/KAY NIETFELD).
4 lata temu
PAP / rj

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował w czwartek w Brukseli o natychmiastowe zawieszenie broni w Donbasie, gdzie wciąż dochodzi do walk między oddziałami rządowymi a separatystami wspieranymi przez Rosję. Oskarżył Moskwę o naruszanie rozejmu.

- Sadzę, że nie powinniśmy czekać do 1 września. Jako prezydent Ukrainy jestem zainteresowany, żeby wprowadzić (zawieszenie broni - PAP) natychmiast, dziś - mówił Poroszenko na wspólnej konferencji prasowej z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

Jak argumentował ukraiński prezydent nie wiadomo ile ofiar kosztowałoby czekanie z wprowadzeniem zawieszenia broni do 1 września. Wskazał, że strona rosyjska była zobligowana do wstrzymania ognia od 15 lutego, tak jak to przewidywały porozumienia mińskie.

- My wstrzymaliśmy ogień, wprowadziliśmy rozejm pół roku temu. Jeśli spojrzeć na wykres sporządzany przez obserwatorów OBWE, kto otwiera ogień i łamie rozejm widać wyraźnie, że robi to strona rosyjska - mówił Poroszenko. Strona ukraińska i prorosyjscy separatyści uzgodnili w środę w Mińsku, że będą dążyć do położenia kresu wszelkim naruszeniom rozejmu od 1 września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poroszenko apeluje o natychmiastowy rozejm
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Poroszenko apeluje o natychmiastowy rozejm
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.