Poroszenko: Ukraina wraca do Donbasu

Poroszenko: Ukraina wraca do Donbasu
(fot. theglobalpanorama / Foter / CC BY-SA)
Jarosław Junko / PAP / pk

Odwołanie wyborów samorządowych w separatystycznych, samozwańczych republikach w Donbasie, otwiera "drogę powrotu Ukrainy" do tego regionu - oświadczył we wtorek prezydent Petro Poroszenko.

- Otwiera to drogę powrotu Ukrainy do Donbasu poprzez wybory na podstawie ukraińskiego prawa, według standardów OBWE i, oczywiście, bez wojsk okupacyjnych - napisał szef państwa na swoim profilu na Facebooku.

Prezydent ocenił, że ogłoszona przez separatystów decyzja o odłożeniu wyborów do przyszłego roku to wynik wspólnych działań władz w Kijowie i ich partnerów zachodnich oraz rozmów, które przeprowadził podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku i na spotkaniu normandzkiej czwórki w Paryżu.

Poroszenko podkreślił, że wybory, które bojownicy z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) zamierzali przeprowadzić 18 października, a władze tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) 1 listopada, groziły powrotem do działań wojennych i oznaczałyby złamanie mińskich porozumień pokojowych.

Wcześniej we wtorek należąca do separatystów agencja informacyjna DAN podała, że ich przywódcy zdecydowali się na odłożenie wyborów samorządowych na przyszły rok. Wysłannicy DRL i ŁRL na rozmowach trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku, Denys Puszylin i Władysław Dejnego oświadczyli, że wybory zostają odłożone z inicjatywy rebeliantów. Oznajmili także, że inicjatywa ta została zaakceptowana przez przywódców Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji w trakcie ich spotkania w piątek w Paryżu.

W poniedziałek wiceszef administracji prezydenta ds. polityki zagranicznej Kostiantyn Jelisiejew oświadczył, że prezydent Rosji Władimir Putin zobowiązał się w Paryżu, iż wpłynie na bojowników na wschodniej Ukrainie, by zrezygnowali z planów przeprowadzenia wyborów samorządowych w terminie innym, niż na pozostałych obszarach kraju. Wybory samorządowe na Ukrainie odbędą się 25 października.

Władze ukraińskie i Zachód występowały przeciwko wyborom w dwóch, nieuznawanych republikach twierdząc, że mogą się one odbyć jedynie w zgodzie z prawem Ukrainy i pod nadzorem organizacji międzynarodowych, w tym OBWE.

Obecnie w konflikcie z separatystami od 1 września utrzymuje się zawieszenie broni. W poniedziałek ukraińskie siły rządowe i ich przeciwnicy rozpoczęli wycofywanie z linii walk w obwodzie ługańskim uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm. W następnej kolejności broń zacznie być wycofywana w obwodzie donieckim. Celem tych działań jest utworzenie w Donbasie 30-kilometrowej strefy buforowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poroszenko: Ukraina wraca do Donbasu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.