Prezydent Duda weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

Prezydent Duda weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos
(fot. PAP/Paweł Topolski)
PAP / jb

Prezydent Andrzej Duda udaje się w poniedziałek do Davos, gdzie od wtorku będzie uczestniczył w odbywającym się tam już po raz 50. Światowym Forum Ekonomicznym. Prezydent będzie rozmawiał m.in. z sekretarzem generalnym NATO, szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz prezesem EBOR.

 

DEON.PL POLECAW tegorocznym jubileuszowym 50. Światowym Forum Gospodarczym, które odbędzie się w Davos w dniach od 21 do 24 stycznia pod hasłem "Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata", weźmie udział niemal 3 tys. osób ze 117 krajów, w tym 53 szefów państw lub rządów. Swą obecność zapowiedzieli między innymi prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i brytyjski następca tronu książę Karol.

Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda. W czwartek w Davos będzie obecny także premier Mateusz Morawiecki, który na Światowe Forum Ekonomiczne przyleci bezpośrednio po wizycie w Japonii.

Prezydent Duda będzie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos po raz trzeci. "W tym roku prezydent będzie przywiązywał dużą wagę do promowania naszego regionu jako motoru wzrostu gospodarczego i potencjalnego miejsca inwestycji" - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Jak zaznaczył, prezydent będzie chciał "pokazywać, że Polska jest ważnym partnerem europejskim, ale właśnie poprzez fakt, że znajduje się w Europie Środkowej, która dziś jest biegunem wzrostu gospodarczego całej Europy". Szczerski dodał, że głowa polskiego państwa w czasie swoich spotkań w Davos będzie wskazywać na "podejmowane przez nasz kraj wysiłki integrujące region w postaci Inicjatywy Trójmorza, a także aktywnego uczestnictwa w pracach Unii Europejskiej".

Szczerski zapowiedział, że prezydent będzie promował partnerstwo biznesowe i inwestycje kapitałowe w naszej części Europy, m.in. biorąc udział dyskusji na temat indeksu giełdowego Trójmorza. "Będziemy promować tę ideę, która zrodziła się ze współpracy giełd papierów wartościowych naszego regionu. W Davos odbędzie się oficjalna prezentacja tego indeksu, razem z dużymi funduszami inwestycyjnymi z całego świata" - powiedział prezydencki minister.

Drugi blok spotkań prezydenta w Davos - poinformował Szczerski - będzie dotyczył promowania wśród partnerów międzynarodowych bezpośrednich inwestycji i polskiego kapitału. "Prezydent po raz drugi będzie patronem Domu Polskiego w Davos. To prezydencka inicjatywa, która w ubiegłym roku niezwykle dobrze się udała. Prezydent chciał, aby także nasz kraj miał w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego swoje miejsce, gdzie będzie promował swoje interesy i gdzie będzie można odbywać spotkania biznesowe i polityczne" - stwierdził.

Jak dodał prezydencki minister, w tym roku Andrzej Duda po raz drugi otworzy Dom Polski i będzie tam przyjmował rozmówców ze świata biznesu i polityki, a także przedstawicieli ważnych instytucji międzynarodowych, m.in. szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalinę Georgiewą, szefa EBOR Sumę Chakrabartiego oraz przedstawicieli kilku dużych firm globalnych, z którymi będzie rozmawiał na temat inwestycji w Polsce.

Trzecia kwestia, którą prezydent podejmie w Davos, to bezpieczeństwo międzynarodowe. Planowane jest spotkanie Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, ale także udział prezydenta w dwóch panelach dotyczących polityki międzynarodowej i relacji transatlantyckich.

"Polska kojarzy się jako rzecznik tych relacji. Prezydent będzie brał udział w debacie na temat współpracy USA-UE, na temat kondycji i przyszłości rozwoju tych relacji" - powiedział Szczerski. Drugi panel, w którym prezydent będzie uczestniczył, razem m.in. z sekretarzem generalnym NATO, będzie poświęcony współczesnym wyzwaniom geopolitycznym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Duda weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.