Prezydent Filipin: biorę winę na siebie

PAP / mik

Nowy prezydent Filipin Benigno Aquino powiedział w piątek, że jest odpowiedzialny za źle przeprowadzony szturm policji na porwany autokar z zagranicznymi turystami w Manili - poinformowała filipińska telewizja GMA.

W akcji odbijania zakładników 23 sierpnia śmierć poniosło osiem osób.

- To ja jestem odpowiedzialny za wszystko, co się stało - oświadczył Aquino. Prezydent, który zmaga się z pierwszym kryzysem podczas swojej niespełna dwumiesięcznej prezydentury, wyjaśnił, że wcześniej tymczasowo przejął od ministerstwa spraw wewnętrznych nadzór nad siłami policyjnymi.

Opozycja wzywała w ostatnich dniach szefa MSW Jesse Robredę do ustąpienia ze stanowiska w związku z nieudolnym szturmem policji. W piątek na Filipinach rozpoczęło się śledztwo w sprawie operacji policyjnej.

Przesłuchiwani funkcjonariusze przyznali, że podczas operacji popełniono błędy. - Nie mam wystarczających kompetencji, by radzić sobie z porwaniami - powiedział Rico Puno, który kierował sztabem kryzysowym w czasie uprowadzenia autokaru.

DEON.PL POLECA

Zdaniem Puno sztab wierzył, iż uda się uniknąć ofiar wśród zakładników, ponieważ przebieg negocjacji w początkowym stadium był pomyślny, a porywacz współpracował z policją.

Z kolei komendant policji generał Jesus Verzosa przyznał, że doszło do wielu błędów, m.in. jeśli chodzi o kontrolowanie tłumu na miejscu tragedii oraz radzenie sobie z mediami. Wiele kanałów telewizyjnych transmitowało na żywo akcję policyjną.

23 sierpnia ośmiu turystów z Hongkongu zginęło, a siedmiu zostało rannych, gdy były policjant Roland Mendoza, który domagał się przywrócenia do służby, porwał autobus w Manili. Dramat zakładników trwał ponad 10 godzin. Filipińska policja podczas nieudolnego szturmu zastrzeliła porywacza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Filipin: biorę winę na siebie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.