Prezydent Gauck zaprosił do siebie rodziny ofiar zamachu w Berlinie

Prezydent Gauck zaprosił do siebie rodziny ofiar zamachu w Berlinie
(fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
PAP / sz

Prezydent Niemiec Joachim Gauck zaprosił na spotkanie do swojej rezydencji pałacu Bellevue rodziny ofiar zamachu w Berlinie, w którym w grudniu zginęło 12 osób, w tym polski kierowca Łukasz Urban. O inicjatywie głowy państwa poinformowały w sobotę media.

Planowane na przyszły tydzień spotkanie z prezydentem ma odbyć się bez udziału osób trzecich i bez udziału mediów - podały "Der Spiegel" i "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Pisemne zaproszenie zostało wystosowane zarówno do rodzin niemieckich, jak i zagranicznych; w zamachu zginęło siedmioro obywateli Niemiec oraz osoby pochodzące z Polski, Ukrainy, Izraela, Włoch i Czech.

Polak był pierwszą ofiarą zamachu, którego 19 grudnia dokonał Tunezyjczyk Anis Amri. Islamski terrorysta porwał ciężarówkę, zabił polskiego kierowcę, a następnie wjechał 40-tonowym pojazdem w ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Berlina na Breitscheidplatz. 12 osób zostało zabitych, a ponad 50 rannych, wielu z nich bardzo ciężko.

Po zamachu część bliskich ofiar krytykowała brak empatii i pomocy ze strony władz Berlina i Niemiec. W odpowiedzi na krytykę zarówno Bundestag, jak i regionalny parlament Berlina w minionych dniach uczciły pamięć zabitych.

Szef klubu parlamentarnego CDU Volker Kauder przyłączył się do krytyki władz. "Senat (rząd) Berlina oraz ministerstwo sprawiedliwości powinny z własnej inicjatywy nawiązać kontakt z bliskimi ofiar i zapytać, jak mogą pomóc, także finansowo" - powiedział Kauder w wywiadzie dla "Welt am Sonntag". Jego zdaniem rodziny miały prawo oczekiwać nie tylko ukarania odpowiedzialnych za zamach, lecz także finansowej pomocy oraz upamiętnienia, chociażby w formie tablicy pamiątkowej.

Rząd landu Berlin oraz ministerstwo sprawiedliwości kierowane są przez polityków SPD.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Gauck zaprosił do siebie rodziny ofiar zamachu w Berlinie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.