Prezydent Mołdawii rozwiązała parlament i zarządziła przyspieszone wybory

Prezydent Mołdawii rozwiązała parlament i zarządziła przyspieszone wybory
pl.depositphotos.com
PAP/dm

Prezydent Mołdawii Maia Sandu rozwiązała w środę parlament i zarządziła na 11 lipca przyspieszone wybory. Wcześniej tego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności ogłoszonego przez parlament stanu wyjątkowego, co umożliwiło rozwiązanie izby.

Pod koniec marca parlament, w którym najwięcej miejsc mają kierowani przez byłego prezydenta Igora Dodona socjaliści, przegłosował wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego. Dodon w 2020 roku przegrał wybory prezydenckie z Sandu.

Podczas trwania stanu wyjątkowego nie można było przeprowadzić wyborów ani rozwiązać parlamentu, do czego dążyła prozachodnia Sandu.

Formalną przyczyną wprowadzenia stanu wyjątkowego była pogarszająca się sytuacja epidemiczna w kraju. Przedstawiciele partii PAS, którą do objęcia urzędu kierowała Sandu, zarzucili jednak socjalistom chęć niedopuszczenia do rozwiązania parlamentu i nowych wyborów. Według sondaży socjaliści Dodona nie utrzymają swojej obecnej pozycji po nowych wyborach.

- Trybunał Konstytucyjny otworzył obywatelom Mołdawii drogę do wyboru nowego parlamentu - ogłosiła w środę Sandu.

DEON.PL POLECA

 

Prezydent już wcześniej mówiła, że obecny parlament jest zdominowany przez ludzi sprzeciwiających się jej wysiłkom na rzecz zwalczania korupcji i wprowadzania niezbędnych reform.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Prezydent Mołdawii rozwiązała parlament i zarządziła przyspieszone wybory
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.